To już 33 lata wnikliwej obserwacji otaczającej nas rzeczywistości, również tej poza granicami Polski. Twórcy filmów i reportaży przez cały rok swojej pracy skupiają się na sprawach ważnych i bliskich każdemu człowiekowi. W poniedziałek, 16 października odbyło się oficjalne otwarcie Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Poza filmami i reportażami, w programie tegorocznej edycji Festiwalu spotkania i dyskusje na niełatwe, ale warte uwagi tematy.
– Zależy nam na podejmowaniu prób autentycznego zrozumienia i porozumienia; na czynieniu starań o przełamywanie uprzedzeń, ignorancji albo zwyczajnej obojętności. Poznając drugiego człowieka, którego zbyt często i zbyt łatwo definiujemy jako „Innego”, poznajemy samych siebie. Kontakty z „Innym” wpływają na przewartościowanie naszego własnego wizerunku – Jakub Wiewiórski, dyrektor Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.
– Przez cały tydzień zapraszamy na projekcje, spotkania, odsłuchy audycji radiowych, warsztaty. Laureatów konkursów poznamy w sobotę 21 października. Natomiast teraz informujemy, że Nagrodę Specjalną im. Krzysztofa Talczewskiego – dla twórcy, który realizuje filmy opowiadające o współczesnych zagrożeniach, bazując na materiałach archiwalnych – otrzyma Sergiej Łoźnica, wybitny ukraiński reżyser, scenarzysta i producent – wyjaśnił wicedyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi i dyrektor Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu Jakub Wiewiórski.
Organizatorem Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Festiwal realizowany jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi – Hanny Zdanowskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu i Festiwal Kamera Akcja tworzą sieć współpracy pod nazwą „Łódzki Festiwal Filmowy”.
Partnerem merytorycznym Festiwalu jest Uniwersytet Łódzki.
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Patronat Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi, Politechnika Łódzka.
Partnerzy: PGE Dystrybucja, Atlas Sztuki, Monopolis, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, EC1, Łódź Film Commission, MCKB, Exaqua, Zoolek, Today’s, Audionomia, Łódzkie Centrum Wydarzeń, FINA, Biblioteka Miejska w Łodzi, Extreme Emotions, Łódzkie Centrum Filmowe, Toyota Brzezińska, Teatr Komedii Impro w Łodzi, Festiwal Kamera Akcja, Łódzki Festiwal Filmowy.
Patroni medialni: Tygodnik Angora, Radio Łódź, Radio 357, Łódź.pl, Wyborcza.pl, Filmpolski.pl, Raport o Stanie Świata, Spoiler Master, Brzmienie świata z lotu Drozda, K3. Podcast o dobrym życiu, Instytut Spraw Obywatelskich.
Miejsca festiwalowe: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Think Film, Monopolis, Winni, NieWinni, WspółWinni.