Przejdź do treści

Wydarzenia specjalne

Archiwalne reportaże audio

W piątek 20 października w Muzeum Kinematografii w Strefie Wystaw Czasowych o godzinie 18.00 będzie miała miejsce dyskusja Łódzkie lęki. Reportaże audio / Fears of Łódź. Audio reportages o sonosferze Łodzi, połączona z prezentacją fragmentów reportaży audio zrealizowanych w Polskim Radiu Łódź od 1959 roku.

Lista prezentowanych reportaży:

Przejazdem przez Łódź
Słuchowisko dokumentalne, które powstało tuż po wyzwoleniu. Fragmenty wierszy czytają Władysław Broniewski i Zofia Nałkowska. Autorem jest Zbigniew Wojciechowski. Audycja powstała w 1973 roku.

Pociąg do Warszawy
Reportaż o łodzianach dojeżdżających codziennie do pracy w Warszawie. Wśród nich są inżynierowie, lekarze, dziennikarze, prawnicy, psycholodzy. Najbardziej wytrwali żyją w ten sposób od 12 lat. Mówią o sobie, że mają „pociąg” czyli skłonność do Warszawy. Jednak opinie o takim stylu życia bywają różne. Niektórym wydaje się, że coś tracą. Najczęściej brak im czasu dla rodziny. Reportaż otrzymał nagrodę im. Józefa Kuśmierka w konkursie „Polska i Świat 2002”. Autorką jest Roma Leszczyńska.

Nauczycielka
Bohaterką reportażu Barbary Wiśniewskiej jest Aleksandra Więckiewicz łodzianka, która uczyła języka polskiego w Kazachstanie

Spowiedź
Reportaż Przemysława Witkowskiego o procederze uśmiercania chorych przez załogi karetek pogotowia ratunkowego w Łodzi, dla zysków od zakładów pogrzebowych. Reportaż powstał w 2002 roku podczas afery w łódzkim pogotowiu zwanej „aferą łowców skór”.

Kamienne schody
Reportaż poruszający problem alkoholizmu na przykładzie ulicy Kamiennej, po której autorka Barbara Wiśniewska spaceruje z dzielnicowym.

Pomyłka
Reportaż z 2004 roku, kiedy to policja wezwana na osiedle studencki przy ul. Lumumby w Łodzi użyła broni by uspokoić bandytów i pseudokibiców, którzy pojawili się na osiedlu studenckim bijąc wszystkich dookoła. Niektóre pociski okazały się ostre, nie gumowe. 19-letniego Damiana pocisk trafił w brzuch, chłopak zmarł. Także 23-letniej Moniki, postrzelonej w głowę, nie udało się uratować. Wszyscy zadają sobie pytanie: kto jest winien tragedii.? Nie ma wątpliwości, że policjanci popełnili niewybaczalny błąd.

Niech między nami nie będzie imion nienawiści
Reportaż z 1991 roku poruszający problem antysemityzmu. Autorką jest Joanna Sikorzanka.

Limanka na koniec wieku
Reportaż z 1999 roku autorstwa Joanny Sikorzanki. Obraz łódzkiej dzielnicy Bałuty, a przede wszystkim ulicy Limanowskiego. Opowieść o ulicy i jej mieszkańcach, o tym jak było dawniej i jest pod koniec XX wieku, o zmianie obyczajów. Reportaż otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „Polska i świat 2000” w kategorii reportażu poszukującego.

Nemezis dziejowa
Reportaż Jana Targowskiego oparty na archiwalnych nagraniach z września 1939 roku nagranych w Łodzi.

Posłuchaj reportaży archiwalnych online

Partner wydarzenia: Radio Łódź

Skip to content