21 Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu (16 – 19 listopada 2011)
Jury:
Leszek Dawid, Piotr Dzięcioł, Beata Januchta, Jerzy Ridan, Konrad Zarębski
Werdykt:
Konkurs filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych
Grand Prix Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi w wysokości 15 tys. zł oraz statuetka Białej Kobry
Magdalena Pięta, Planeta Kirsan
Nagroda „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza ufundowana przez Narodowe Centrum Kultury w wysokości 10 tys. zł
Maciej Drygas, Cudze listy
Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 6 tys. zł
Paweł Wysoczański, Kiedyś będziemy szczęśliwi
Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego w kategorii „Człowiek przezwyciężający zagrożenie” ufundowana przez pedagogów Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi w wysokości 3 tys. zł
Konrad Szołajski, I Bóg stworzył seks
Nagroda rzeczowa Wytwórni Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych w Łodzi wartości 3 tys. zł
Igor Chojna, Seans w kinie Tatry
Nagroda Fundacji Monumentum Iuadaicum Lodzense w wysokości 2 tys. zł
Piotr Litka, Zło w Chełmnie
Nagroda Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz
Szymon Greszko, Opowieść wyśniona
Dyplomy Honorowe:
Irena Morawska, Jerzy Morawski, Czekając na sobotę
Klaudyna Krawiec, Jacek Boroń, Mój tato kochał życie
Piotr Bernaś, Paparazzi
Andrzej Mańkowski, Tournée
Robin Lipo, Zawsze młody.
Konkurs filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych
Ab ovo, reż. Piotr Janiszewski /Gdyńska Szkoła Filmowa/ 6′
Film opowiada historię życia – od narodzin aż do śmierci. Zdjęcia zrobione zostały w jednej z polskich ubojni. Wejście tu jest surowo zabronione. Niewielu z nas wie, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami.
Cudze listy, reż. Maciej Drygas /Drygas Production, TVP/ 56′
Tytułowe „cudze listy” pisane przez okres powstania socjalizmu w Polsce. Intymne, pełne bólu i rozpaczy zapisy, jak również listy z pogróżkami na władzę oraz bardziej pragmatyczne. Wszystkie te listy stworzyły swoistą tkankę, potrzebną do zbudowania przejmującego,, wewnętrznego portretu Polaków /1945-1989/.
Czas przyszły dokonany, reż. Leszek Orlewicz /TAURUS FILM/ 18′
Wystawa rzeźb Zygmunta Wujka, eksponowana w bunkrach atomowych byłej armii radzieckiej w Podborsku, stała się kanwą filmu o tematyce antyatomowej. Film jest artystyczną impresją ukazującą efekty zbrojeń atomowych, prowadzących do zagłady świata
Czekając na sobotę, reż. Irena Morawska, Jerzy Morawski /HBO/ 70′
Jak twierdzą bohaterowie filmu, sobota jest spełnieniem, ładowaniem akumulatorów na kolejny, monotonny tydzień, odstresowaniem się, piciem i oglądaniem w dyskotece erotycznego show. Dokument o nudzie w tzw. prowincjonalnym świecie, gdzie pijana sobota jest magią i sensem życia .
Decrescendo, reż. Marta Minorowicz /Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy/ 26′
Film opowiada o przyjaźni pomiędzy Tomaszem, młodym psychologiem i muzykiem, a jego pacjentami z domu starośc. Zafascynowanie Tomasza pięknem, młodością każdego dnia zderza się nie tylko ze starością i umieraniem, ale także z ogromną wolą i pragnieniem życia.
Dziewczęta z Auschwitz, reż. Kinga Wołoszyn-Świerk /Katarzyna Kozłowska- Domańska, TVP/ 49’
Próba nowego spojrzenia na tematykę obozową oczami współczesnych młodych kobiet. Autorka przedstawiając kolejne przykłady poniżania kobiet i upadku człowieczeństwa. Zaś wspomnienia byłych więźniarek brzmią coraz bardziej przejmująco. Obóz cały czas w nich żyje.
Fotograf partyzantów, reż. Wiesław Paluch /Agencja Filmowa dla TVP Historia/ 32′
Bohaterem filmu jest Edward Buczek (1906-1983), który w czasie II wojny w Biłgoraju prowadził zakład fotograficzny. Był także zaprzysiężonym fotoreporterem partyzanckim, na terenie biłgorajskiego obwodu AK. W tajemnicy dokumentował działalność oddziałów partyzanckich. Znakomite zdjęcia utrwaliły klimat, nastrój tamtych dni.
Gry i zabawy dziecięce, reż. Maciej Adamek /TVP 2/ 22′
Świat dorosłych odbity w ,,krzywym zwierciadle” zachowań, gier i zabaw dzieci w wieku przedszkolnym.
Hugo król i jego poddana, reż. Franco de Peńa /Studio Filmowe Everest, TVP S.A., BELSAT/ 46′
Franco de Pena, wykształcony w Polsce Wenezuelczyk, nakręcił dokument o sytuacji politycznej w swoim kraju. Film zdaje sprawę z gorączki politycznej właściwej podzielonemu społeczeństwu, udzielając głosu obu stronom konfliktu.
I Bóg stworzył sex, reż. Konrad Szołajski /HBO Polska/ 51′
Portret wierzących Polaków próbujących pogodzić fizyczne potrzeby miłości z wymaganiami wiary katolickiej. Przewodnikiem par po świecie seksu jest kapucyn, ojciec Ksawery Knotz, który od blisko dziesięciu lat zajmuje się problemami małżeństw. Jest on redaktorem portalu internetowego skierowanego do katolików, którzy potrzebują porad seksualnych, autorem książek na ten temat.
Janka, która miała marzenia. Kobieta, która zginęła w Katyniu, reż. Paweł Wudarczyk /POLSAT/ 22’
Film opowiada o życiu i śmierci Janiny Lewandowskiej, córki polskiego generała Janina jako jedyna kobieta została zamordowana przez Rosjan w Katyniu 22 kwietnia 1940 r. w dniu 32 urodzin. Janina zginęła prawdopodobnie w zemście za znienawidzonego przez bolszewików ojca generała.
Kibera Tour, reż. Vojtech Parizek /TVP Kraków, Salezjański Wolontariat Misyjny/ 17′
Autor w swym debiucie eksploruje problem tzw. turystyki biedy- przyglądając się działalności Kibera Tours – „biura turystycznego” założonego przez mieszkańców Kibery w Nairobii w Kenii. Czerpią oni dochody z oprowadzania bogatych turystów z Europy i Ameryki po największym slumsie w Afryce.
Kiedyś będziemy szczęśliwi, reż. Paweł Wysoczański /BMC Film/ 43’
Film o chłopcu z najbiedniejszej dzielnicy Śląska – Lipiny. Daniel chce żyć inaczej. Telefonem komórkowym zaczyna kręcić film o swojej dzielnicy. Zadaje mieszkańcom swojej dzielnicy pytania o marzenia. Jest to pretekst, aby pokazać relacje między nim a jego charyzmatyczną babcią Anielą
Magiel, reż. Adrianna Dunin-Wąsowicz /STUDIO – 11/ 16′
Opowieść o umierających małych polskich biznesach i kończącej się pewnej epoce. Nostalgiczne wspomnienia właścicielki magla. To, co kiedyś wydawało się trwałe i wieczne okazuje się nieprzydatne w nowym społeczeństwie. Widzimy prywatną, skromną opowieść o miejscu, które za chwilę nikomu nie będzie potrzebne.
Mamma Lima, reż. Karolina Kołodziej /TVP Kraków, Salezjański Wolontariat Misyjny/ 19′
Spojrzenie na Ośrodek dla Chłopców Ulicy prowadzony przez polskiego księdza – salezjanina w Limie, stolicy Peru.
Mój tato kochał życie, reż. Klaudyna Krawiec, Jacek Boroń /GRUPA SZEŚCIU/ 26′
Jest rok 1899, kiedy w Myślenicach przychodzi na świat Stanisław Hołuj. Jako nastolatek ucieka z domu i bierze udział w marszu kadrówki. Po wojnie jego pasją stają się rajdy motorowe i samochodowe, w których bierze udział zdobywając liczne nagrody. II wojna światowa diametralnie złamała jego życie – pasje pozostały.
Opowieść wyśniona, reż. Szymon Greszko /Szymon Greszko/ 32′
Bohaterowie filmu pamiętają czasy, w których leczenie oparte było głównie na naturalnych metodach, a także na magii. Poznajemy losy znachora Jana Guzdaka z Józefowa. Mieszkańcy okolicznych wsi wprowadzają nas w niezwykły świat znachora. Niektórzy przypisują mu nadprzyrodzone, wręcz szatańskie moce.
Paparazzi, reż. Piotr Bernaś /Wajda Studio/ 33′
Pierwszy polski film o paparazzich – kulisy budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawodu. Rok 2010 – od polowania na Romana Polańskiego po wydarzenia związane z katastrofą smoleńską. Na pierwszym planie – człowiek, który codziennie dokonuje kontrowersyjnych wyborów i ponosi ich konsekwencje.
Planeta Kirsan, reż. Magdalena Pięta /Eureka Media, TVP/ 51′
Opowieść o Kałmucji oglądanej z perspektywy szachownicy. Prezydent tej najmniej znanej z rosyjskich republik – Kirsan Ilumżynow, znany szachista i propagator szachów zdołał uczynić ze swojej krainy prawdziwe szachowe imperium, w którym dzieci uczą się grać już od wczesnych lat szkolnych.
Porwani, reż. Jarosław Mańka, Maciej Grabysa /TVP Kraków, Themeso Production/
Terroryzm z punktu widzenia trzech historii Polaków porwanych w ostatnich latach na terenie Pakistanu, Iraku i Czeczenii. Film rozważa przypadki inżyniera Piotra Stańczaka, Teresy Borcz i Pawła Chojnackiego.
Powiedzieli masz siostrę, reż. Kamil Brzostowski /Arkadiusz Gruszka/ 50′
Historia bliźniaczek, które nie wiedząc wcześniej o swym istnieniu, odnalazły się po 50 latach. Urodzone były w czasie II wojny światowej, w obozie pracy Hohenfels w Niemczech. Jedna z nich została zaadoptowana przez polskie małżeństwo, druga wyjechała z matką do USA.
Przystanek dla bocianów, reż. Józef Romasz /ROMASZ STUDIO/ 78′
Maleńka wieś Czukty, położona na Mazurach Garbatych. Dla bohatera filmu, Wiesława Bołtryka- artysty i tułacza, to przybrana ojcowizna. Kamera towarzyszy jego wędrówkom po wsi. Zagląda do domostw, rejestruje mikro-zdarzenia. W filmie wykorzystano pieśni mazurskiego barda, Andrzeja Garczarka.
Pytając o Boga. Odc. Dom na skale, reż. Joanna Sosnowska, Jarosław Grzesiuk /TVP 2/ 20′
23 maja 2010 roku gmina Wilków została niemal w całości zalana wodą po pęknięciu wału .Potem przyszła kolejna fala- jeszcze większa Jak żyć po takiej tragedii? Wielu ludzi straciło cały dobytek. Z kamerą pojawia się tam młody ksiądz, który pierwsze kroki kieruje do kościoła i pyta proboszcza: „co ty ludziom powiedziałeś na kazaniu”?
Ryba, reż. Irek Markanicz /Telewizja GAWEX/ 21′
Filmowa opowieść o ks. Marku Rybińskim, który 17 lutego 2011 roku, został zamordowany w Tunezji.
Seans w kinie Tatry, reż. Igor Chojna /PWSFTviT/ 26′
Dariusz Ambroszczyk prowadzi jedno z najstarszych kin w Łodzi- „Tatry”. Jest szefem obiektu, a zarazem jego jedynym pracownikiem. Pan Darek codziennie, uparcie wyczekuje na coraz mniej licznych widzów. Do mężczyzny zaczyna docierać fakt, iż kino, będące sensem jego życia, powoli chyli się ku upadkowi.
Serenissima, reż. Agnieszka Podkówka /Agnieszka Podkówka, Giuseppe Trevisin/ 23′
Kilkanaście razy w roku Acqua Alta podtapia fundamenty Wenecji. Mieszkańcy nie zawsze zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i starają się tutaj żyć normalnie. Turyści odnajdują w zjawisku jedną z kolejnych atrakcji.
Stalking, czyli uporczywe nękanie, reż. Faustyna Szebesta /TVP S.A./ 15′
Najczęstszym objawem tego zjawiska jest ciągłe i zamierzone nękanie „na odległość” za pomocą telefonów, smsów i maili. Bohaterki reportażu opowiadają jak to jest być ofiarą stalkingu. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne zwłaszcza, gdy przybiera formę przemocy psychicznej i fizycznej zagrażającej życiu ofiary.
Śledztwo, reż. Krzysztof (Kris) Malkiewicz /Krzysztof (Kris) Malkiewicz/ 47′
Historia kobiety więzionej przez osiem lat po ciężkim śledztwie w więzieniach PRL-u, w związku z polityczną działalnością jej brata. Wspomnienia Jadwigi Malkiewiczowej czyta Anna Dymna
Tajemnica kamienicy, reż. Magdalena Majewska, Aleksandra Rek /TVP S. A. Oddział w Łodzi dla TVP INFO/ 22′
Kasia Szubert i Kasia Nejman – mieszkanki kamienicy na Placu Kościelnym w Łodzi- postanowiły odtworzyć jej dzieje. Była najczęściej fotografowanym obiektem getta w czasie II wojny światowej. Tutaj znajdował się m.in. Urząd Statystyczny, w którym powstała kronika getta. Stąd obserwowano kładkę, z której ludzie rzucali się, aby odebrać sobie życie
Testament, reż. Łukasz Kowalski /TVP1/ 25′
Brak ustawy reprywatyzacyjnej to ogromne pole manewru dla zorganizowanych grup przestępczych, zainteresowanych przejęciem mienia w Polsce, należącego niegdyś do Żydów. Łupem oszustów padła między innymi jedna z bielskich nieruchomości. Dziennikarskie śledztwo wykazuje korupcję adwokatów i naciski prokuratury.
Tournee, reż. Andrzej Mańkowski /BIAŁY SMOK Production, Andrzej Mańkowski/ 34′
Kontynuacja nagradzanego filmu Lekcja muzyki. Bohater filmu – pianista i nauczyciel Tomasz Stroynowski organizuje na prowincji, szkolne audycje muzyczne z udziałem gwiazd.
Trzeba iść dalej, reż. Adam Mroczek /Adam Mroczek/ 10′
Film dokumentalny o pozytywnym podejściu do choroby, bohater obrazu jest chory na stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex).
UWO, reż. Konrad Szołajski /ZK Studio Sp. z o.o./ 50′
Film prezentuje fenomen szkół uwodzenia poprzez obserwację przykładowego obozu treningowego, na którym trenem wpaja swym podopiecznym techniki zdobywania kobiet. Czy teoria przekłada się na praktykę? Czy uczniowie obozów uwodzenia więcej zyskują czy jednak więcej tracą podejmując naukę na tego typu treningach?
Vagha i Magomed, reż. Marta Prus /Victoria Ogneva, PWSFTviT/ 12′
Vagha i 10-letni Magomed wyemigrowali z Czeczenii do Polski. Film pokazuje codzienne sytuacje, w który widać staranie o normalne, spokojne życie. Jest to także film o miłości ojca do młodszego syna; przygotowuje go do życia mając na uwadze tragiczny los starszego, który został zamordowany w Czeczenii.
Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy, reż. Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski /Adam Łukaszek, TVP Katowice i ArtNet dla 2 programu TVP S.A./ 61′
Kulisy wydarzeń, które poprzedziły dramatyczny poranek, kiedy według oficjalnych komunikatów, Barbara Blida odebrała sobie życie. Przedstawione fakty i relacje świadków. Zrekonstruowano fabularnie, najważniejsze wydarzenia z tragicznego dnia. W rolę Barbary Blidy wcieliła się Adrianna Biedrzyńska, a męża Andrzej Lipski
Wygrać emeryturę, reż. Brygida Frosztęga-Kmiecik /TVP KATOWICE dla Magazynu Ekspresu Reporterów TVP2/ 12′
Pan Władysław po wielu życiowych zakrętach wychodzi na prostą, swoją przyszłość znalazł na ulicy. Jest jedynym ulicznym grajkiem, który używa kasy fiskalnej. Rachunek jest prosty- w ten sposób chce dopracować do emerytury. Film ten to opowieść o tym jak determinacja kształtuje nasz los.
Zawsze młody, reż. Robin Lipo /Hawia Drewek/ 12′
Opowieść o tym, czym jest śmierć dla pokolenia internetu. Bohaterem filmu jest Lukas Dobsik, młody człowiek, którego postać żyje wciąż na portalach społecznościowych, mimo tragicznej śmierci w świecie realnym.
Zło w Chełmnie, reż. Piotr Litka /TVN S.A. SUPERWIZJER/ 25′
Reporter „Superwizjera” przedstawia historię Stanisława Kaszyńskiego, który w czasie II wojny przekazywał AK raporty o zagładzie i został wydany Niemcom przez Polaków. Czy po latach odsłoni się prawda o potwornej zdradzie i zbrodni, do której doszło w cieniu obozu zagłady Żydów w Chełmnie nad Nerem?
Pokazy pozakonkursowe:
11 x Łódź, reż. Piotr Putko /Piotr Putko/ 11′
Esej filmowy, będący próbą uchwycenia ducha Łodzi. Kamera w subiektywnych, długich ujęciach przedstawia charakterystyczne dla miasta miejsca. Przekaz filmu kreuje portret miasta niejednoznacznego, pełnego kontrastów oraz zapisanego w karty historii.
Cały świat Hani i Stasia, reż. Tomasz Jurkiewicz /Appetite Production/ 53′
Hania i Staś, małżeństwo pięćdziesięciolatków z podkrakowskiej wsi Sułkowice. Żyją zgodnie z rytmem natury, podczas gdy ich otoczenie przekształca się w sypialnię miejskiej aglomeracji. Hania i Staś również zostają skuszeni, łatwą okazją zdobycia dużych pieniędzy. Postanawiają sprzedać ziemię pod działki budowlane.
Cyrk ze złamanym sercem, reż. Marek Tomasz Pawłowski /Zoyda Art Production, Małgorzata Walczak, Telewizja Polska/ 52′
Zapis jednego dnia z życia małego, wiejskiego cyrku Bojaro. Od momentu przyjazdu, do finałowego przedstawienia. To zapis dramatycznej walki o przetrwanie cyrku, który ze swoim tradycyjnym sposobem myślenia o sztuce cyrkowej nie odnajduje się w nowej rzeczywistości i nie potrafi dotrzeć do współczesnego widza.
Dezerterzy, reż. Jerzy Zięty /TVP Kraków/ 21′
Historia mężczyzn, którzy w latach 80. XX wieku odmówili służby w Ludowym Wojsku Polskim.
Dziewczyny, reż. Małgorzata Brama, Rafał Skalski /Witold Będkowski, METRO FILMS SP. z o.o, TVP/ 20′
Ilustrowany archiwalnymi materiałami portret odchodzącego pokolenia uczestniczek Powstania Warszawskiego.
Getto Gospel, reż. Jakub Radej /Kijora Anna Gawlita/ 27′
W ostatnim miesiącu wolności przed pobytem w ośrodku socjoterapeutycznym 16-letni Dominik chce wykorzystać na nagranie rapowego kawałka w studiu. Spotkanie z chrześcijańskimi misjonarzami, którzy ofiarowują mu pomoc przy nagraniu powoduje zmianę w sposobie patrzenia na świat, w tym – sprawy wiary.
Hiszpański dla dorosłych, reż. Tomas Tamosaitis /Era Film, Evohe Films, Televisio de Catalunya/ 53′
Ciepłe spojrzenie na lekcje hiszpańskiego prowadzone dla dorosłych emigrantów w samym sercu Hiszpanii. Skojarzeni przez los emigranci dzielą poczucie rozczarowania, obcości i tęsknoty za domem.
Hotel Polski, reż. Kama Veymont /Witold Będkowski, Studio Filmowe Kalejdoskop/ 50′
Kulisy tajemniczej historii z okresu Holocaustu, która rozegrała się w Warszawie latem 1943 roku w Hotelu Polskim.
Infekcja, reż. Agnieszka Dikolenko /TVP Kraków, Salezjański Wolontariat Misyjny/ 22′
Próba portretu Pado – włoskiego lekarza i kombonianina, który zdecydował się na trudną misję pomagania chorym na AIDS w slumsach Nairobii w Kenii.
Kawałek lata, reż. Marta Minorowicz /Studio Munka „Młodzi i film”, S.F. Kronika/ 23′
Kamera obserwuje bohaterów: dziadka, pracującego w bieszczadzkich lasach i jego wnuka.
Ki, reż. Leszek Dawid /Skorpion Arte/ 98′
Brawurowo zagrana przez Romę Gąsiorowską historia współczesnej dziewczyny, barwnej, nie poddającej się ograniczeniom i głośno mówiącej czego oczekuje od świata.
Kop głębiej, reż. Konrad Szołajski /ZK STUDIO/ 89′
Opowieść o szukającym swoich korzeni emerytowanym zegarmistrzu, Hugonie Schmidcie, który przyjeżdża z wnukiem do wsi na Mazurach. Dom, w którym Niemiec się wychował zamieszkuje obecnie polska rodzina. Nowakowie są przerażeni wizją odebrania im przez Hugona dachu nad głową. Ale zmieniają stosunek do Niemca, gdy ten proponuje sporą sumę za spełnienie nietypowej prośby: chodzi o zgodę na dokonanie ekshumacji.
Lekarze, reż. Tomasz Wolski /Kijora, Anna Gawlita/ 82′
Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami sal operacyjnych i gabinetów zabiegowych? Podpatrujemy codzienną pracę kardiochirurgów, kardiologów oraz torakochirurgów:. W ich pracy, pomimo zdobytej wiedzy i doświadczenia, również zdarzają się momenty zaskakujące.
Level, reż. Krzysztof Kiwerski, Zbigniew Szymański /Longin Studio/ 9′
Przypowieść inspirowana miedziorytem Jacka Gaja Drabiny. Opowiada o ludzkim dążeniu do absolutu, które często przybiera postać brutalnego wyścigu szczurów. Jej bohaterowie wspinają się coraz wyżej. Cel jednak nie zostanie nigdy osiągnięty, kolejne stopnie „drabiny” pozwolą zaliczyć tylko następne poziomy (levele) wędrówki. Pozostaje mozół syzyfowego wędrowania.
Mnie tylko troszeczkę widać, reż. Paweł Kosiarz /Paweł Kosiarz/ 16′
Osobista podróż autora do poznania historii własnego wujka Andrzeja Rzeczyckiego, związanego bardzo silnie w latach 80.XX w. z Solidarnością i Lechem Wałęsą.
Modlitwa smoleńska, reż. Dariusz Walusiak /Daw Production i TVP Kraków/ 22′
Ustawienie pamiątkowego Krzyża na miejscu katastrofy smoleńskiej z udziałem wdów po Januszu Kurtyce i Tomaszu Mercie próbą refleksji nad czasem, który upłynął od tragedii. Tragedii, która głęboko zapadła w serca wszystkich Polaków.
Moje lalki, reż. Józef Kamil Brzostowski /Katarzyna Wrzesińska/ 26′
Bohaterką filmu jest Żydówka, Zofia Libo-Wawrzyniak, która po różnych kolejach losu osiadła w Tel Awiwie i tworzy lalki. To zajęcie jest terapią bolesnej przeszłości.
Na równiku, reż. Maria Durczyk, Paweł Zdanowski /TVP Kraków, Salezjański Wolontariat Misyjny/ 17′
Problem obrzezania kobiet w Kenii. Choć klitoridektomia jest w tej byłej brytyjskiej kolonii nielegalna około 30 procent jej obecnych mieszkanek przeszło ten zabieg. Wiele środowisk uznaje obrzezanie kobiet za pogwałcenie praw człowieka, jednak dla Kenijczyków jest traktowane jako rytuał przejścia w dorosłość.
Nadzieja i nawrócenie, reż. Inka Bogucka /TVP Kraków/ 24′
Człowiek uwikłanego w hazard, który podejmuje próby wyjścia z nałogu oraz były biznesman, dwukrotny rozwodnik, ojciec trojga zdemoralizowanych dzieci – narkomana, alkoholika i córki rozwiedzionej dwukrotnie w wieku 23 lat. Obydwaj przebywają w Medjugorje, miejscu pielgrzymek słynącym z objawień Matki Boskiej.
Niebo, reż. Jan P. Matuszyński /SFP, Studio Munka, 4wall Studio, TVP/ 13′
38-letni Robert jest ciężko chory, z tego powodu- szczęśliwy. Wreszcie ma czas na robienie tego o czym marzył. Malowanie zupełnie zmieniło jego życie. Każdy dzień to dla niego przede wszystkim malowanie kolejnej ikony. Nic innego nie ma znaczenia.
Niejedzenie, reż. Konrad Szołajski /ZK Studio Sp. z o. o./ 42′
Żyć bez jedzenia? Pobierać energię z otoczenia – jak rośliny? Czy to jest realne? Film obserwuje grupę ludzi, którzy twierdzą, iż odżywianie się wyłącznie światłem jest możliwe.
Niepotrzebnych rzeczy podróż niezwykła, reż. Katja Schupp /Alicja Schatton VIDIFILM/ Wolfgang Bergmann- LICHTFILM/ 56′
Opowieść o losie starych i zepsutych przedmiotów, które wylądowałyby na niemieckim wysypisku, gdyby nie intruzi, którzy przybywają nieproszeni, by ofiarować im swoiste „życie po życiu”. Intruzi to Polacy, którzy regularnie jeżdżą za zachodnią granicę. Przywożą stamtąd wszystko, co prezentuje jakąkolwiek wartość.
Obrazy z Fabryki Śmierci, reż. Małgorzata Imielska /ANIMA-POL. Sp. z. o. o./ 43′
Opowieść o obrazach i rysunkach tworzonych w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz
Od początku do końca i początku – projekt życia według Jana Pawła II o wartości życia, reż. Piotr Jaworski /TOProduction/ 26′
Próba odpowiedzi na pytania: czy człowiek gotów jest stanąć po stronie życia, czy też wybierze cywilizację śmierci? Na czym polega świętość życia? Co takiego Bóg widzi w człowieku, że Sam zechciał nim być?
Orkiestra dęta, reż. Jerzy Kowynia, Jerzy Ridan Studio Filmowe Kalejdoskop/ 26′
Orkiestra dęta Huty Mittal Steel Poland (dawnej im. Lenina) w Krakowie ma być zlikwidowana. Czy robotnikom uda się uratować zespół?
Profesor od serca – Zbigniew Religa, reż. Halina Szymura /TV KATOWICE dla PROGRAMU 1 TVP/ 52’
Film dokumentalny o prof. Zbigniewie Relidze człowieku, który dokonywał niezwykłych zabiegów kardiochirurgicznych. Sam nie uniknął życiowych zagrożeń, ale je przezwyciężał. W filmie wykorzystano relacje asystentów i pacjentów, unikatowe zdjęcia z pierwszych przeszczepów serca, jakich dokonał w Zabrzu.
Przesłuchanie, reż. Adam Palenta /Wajda Studio/ 9′
Poruszająca opowieść żołnierza Armii Krajowej, skazanego w czasach stalinowskich. Mężczyzna opowiada o okrutnym traktowaniu w ubeckich kazamatach, wielogodzinnych torturach i poniżaniu. Wyjątkowy w formie film o woli życia i okrucieństwie systemu totalitarnego.
Przypadek Jerzego K., reż. Łukasz Kowalski /Telewizja Polska S.A. Oddział Katowice/ 15′
Historia człowieka, który w obronie swojego dobrego imienia , stoczył kilkuletnią batalię z wymiarem sprawiedliwości i wygrał! Dziennikarskie śledztwo, wykazało również liczne zaniechania ze strony bielskiej policji i prokuratury. Wszystko zaczęło się od zwykłego włamania do mieszkania w Szczyrku.
Rozmowa, reż. Piotr Sułkowski /PWSFTviT/ 13′
Janusz odbywa karę dożywotniego pozbawienia wolności. Agnieszka została skazana na 25 lat więzienia. Poznali się osiem lat temu, za pośrednictwem listów, które zaczęli wysyłać do siebie w więzieniu. Do czasu powstania filmu, nigdy się nie widzieli.
Reality show: wybory, reż. Mikołaj Wawrzeniuk /TVP Oddział w Białymstoku dla Belsat TV/ 22′
Zapis kilku dni przed wyborami prezydenckimi na Białorusi, dnia wyborów tj. 19.12.2010, kilku dni powyborczych. Czy wybory mogą coś zmienić na Białorusi? Obserwatorzy sceny politycznej w tym kraju zadawali pytania. Brutalnej odpowiedzi udzielił Aleksander Łukaszenko.
Slumgirls, reż. Maria Durczyk /TVP Kraków, Salezjański Wolontariat Misyjny/ 13′
Reportaż o codziennym życiu kobiet w slamsach Afryki z punktu widzenia nastolatki, której marzeniem jest poprawa swojego losu, film powstał w ramach projektu: ”Media for Development Goods”.
Smolarze, reż. Piotr Złotorowicz /PWSFTViT/ 15′
Marek i Janina każdego lata pracują w Bieszczadach jako wypalacze węgla drzewnego. Żyją zgodnie z rytmem przyrody.
Spalona, reż. Alicja Krystyniak, Magda Zagała /SUPERWIZJER, TVN/ 24′
W Lesie Kabackim odnaleziono spalone ciało kobiety- 64-letniej Jolanty Brzeskiej. Pojawiła się informacja, że kobieta podpaliła się w geście rozpaczy, doprowadzona do ostateczności wizją eksmisji i licytacji majątku. Rodzina i przyjaciele nie wierzą w samobójstwo pani Jolanty. Policja bada każdą wersję tragicznych zdarzeń.
Śląski posterunek, reż. Aleksandra Fudala /TVP Katowice/ 28′
Dopiero niedawno prawda o funkcjonariuszach Policji Województwa Śląskiego, formacji działającej w latach 1922-1938, ujrzała światło dzienne. Rodziny dawnych policjantów przeszły nie tylko piekło wojny sowieckich obozów, ale i piekło Polski komunistycznej
Świetlik, reż. Jacek Knopp /Eureka Media, ECS/ 51′
Losy grupy młodych Polaków działających w opozycji, którzy w 1983 roku, w czasie stanu wojennego postanowili założyć firmę myjącą okna, „Świetlik”. Film opowiada o ważnym fragmencie historii pokolenia, które stało się elitą polityczną i intelektualną nowej demokratycznej Polski.
Święty ogień, reż. Jarosław Mańka, Maciej Grabysa /TVP Kraków/ 31′
Sylwetka Walentego Badylaka,, zawiłe losy jego rodziny, w których przegląda się cały tragizm najnowszych dziejów historii Polski. Istotną częścią filmu są poruszające fotografie Stanisława Markowskiego, który znalazł się na krakowskim Rynku owego ranka i udokumentował pierwsze chwile po samospaleniu Badylaka.
Tragedia smoleńsko-katyńska nr 3, reż. Grzegorz Kwinta /Grzegorz Kwinta Wytwórnia Filmowa- Kraków/ 24′
Autorskie spojrzenie na jedną z najbardziej traumatycznych kart naszej historii współczesnej.
W drodze, reż. Leszek Dawid /Anna Pachnicka/ 43′
Zapis podróży jaką, reżyser odbywa samochodem zabierając po drodze autostopowiczów.
Wszystko będzie dobrze, reż. Dana Kojnokova /FDU AU, Dana Kojnokova/ 24′
Dokument ukazuje życie dwóch bezdomnych ludzi przebywających w Bańskiej Bystrzycy. Każdego z nich, mimo różnego losu, motywacji, innej natury, łączy wspólny cel wydostania się z kręgu przegranych i znalezienia pracy na Morawach. Jest to szansa na zmianę życia.
Zabawy z czasem, reż. Jarosław Wszędybył /Jarosław Wszędybył/ 45′
W 1999 roku bohaterowie kończyli polonistykę. Po dziesięciu latach opowiadają o realizacji młodzieńczych planów, rozliczają się z marzeń.
Zakątek nadziei, reż. Alicja Grzechowiak /TVP BIAŁYSTOK/ 19′
Białostocki Ośrodek Wychodzenia z Bezdomności „Zakątek Nadziei”, to miejsce gdzie bezdomni mogą się wykąpać, dostać czystą odzież oraz ciepłe posiłki. Osoby, które chcą wyjść z bezdomności i wrócić do życia w społeczeństwie, są objęte opieką prowadzących ośrodek członków Kościoła Baptystów.
Zenek, reż. Jędrzej Napiecek /Rentcam/ 11′
Zenek ma 63- lata i 3000 fanów na Facebooku. Od 15 lat regularnie chodzi na wszystkie koncerty i imprezy. Stał się już maskotką poznańskiej sceny klubowej. Jednak jego prawdziwe życie wygląda inaczej niż wyobraża sobie grupa fanów na Facebooku.
Żywot Michała, reż. Beata Januchta /Piotr Sędzikowski/ 47′
Bohaterem dokumentu jest Michał Pawełczyk. Mężczyzna pije od 30 lat, z czego od 20 lat intensywnie. To alkohol sprawił, że stracił rodzinę.