Wydarzenia specjalne
Masterclass Tomasza Patory
Wtorek 17 października / godz. 9.00-12.15 / Muzeum Kinematografii, Strefa Wystaw Czasowych
Jak pracować z obrazem i dźwiękiem, a jak z tekstem? Jak znaleźć bohatera? Jakich błędów unikać? Od czego zacząć? Jakie zagrożenia, a jakie szanse niosą dla dziennikarzy media społecznościowe? Wreszcie, jak być rzetelnym dziennikarzem? Spotkanie z Tomaszem Patorą, z TVN Uwaga!, jednym z najwybitniejszych polskich dziennikarzy śledczych, który opowie o kulisach pracy i odpowie na pytania uczestników.
Panel Ekologia a dokument
Środa 18 października / godz. 10.30-12.00 / Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf
Panel Ekologia a dokument z udziałem: Piotra Biedronia, reżysera filmów dokumentalnych, dyrektora Green Film Festival w Krakowie, Moniki Głowackiej, szefowej Łódź Film Commission, Małgorzaty Prociak, przewodniczącej Sekcji Producentów Filmów Dokumentalnych KIPA.
Prowadzenie: Patrycja Chuszcz, Uniwersytet Łódzki, Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych.
Warsztat dźwiękowy
Czwartek 19 października / godz. 9.15 / Muzeum Kinematografii, kawiarnia
Prowadzenie: Bartosz Panek, dziennikarz radiowy, reporter. Autor setek audycji oraz kilkudziesięciu reportaży i dokumentów. Laureat Prix Italia, jednego z najważniejszych wyróżnień dla twórców radiowych na świecie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Uczestnicy będą mogli wsłuchać się w audiosferę wybranego miejsca Łodzi, zarejestrować ją, a następnie zrealizować krótki obrazek dźwiękowy jako efekt pracy
warsztatowej. W czasie warsztatów będzie można samodzielnie wykonać pracę reportera – od rejestracji, przez montaż, po podzielenie się rezultatem z odbiorcami.
Łódzki Festiwal Filmowy
Czwartek 19 października / godz. 17.30-18.45 / Muzeum Kinematografii, Sala jadalna
Panel dyskusyjny z udziałem: Piotra Dzięcioła, prezesa Opus Filmu, Milenii Fiedler, Rektorki Szkoły Filmowej w Łodzi, Jacka Grudnia, dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi, Ewy Puszczyńskiej, prezeski Extreme Emotions.
Prowadzenie: dr Emil Sowiński, Uniwersytet Łódzki.
Osobny festiwal czy sieć współpracy? Z Łodzi rodem czy z importu? W tym samym miesiącu czy w różnych terminach? Jak finansować? Jak promować? Gdzie organizować? Jakich imprez filmowych potrzebuje Łódź – Miasto Filmu UNESCO? Zapraszamy do udziału przedstawicieli łódzkiego środowiska filmowego.
Łódzkie reportaże Moniki Meleń
Piątek 20 października / godz. 9.00 / Muzeum Kinematografii, Strefa Wystaw Czasowych
Spotkanie z Moniką Meleń, reżyserką oraz bohaterami reportaży.
Prowadzenie: Anna Michalska, Muzeum Kinematografii
Jestem Janek / My Name Is Janek
Reżyseria: Monika Meleń
Zdjęcia: Krzysztof Jeziorski
Montaż: Łukasz Szymański
Produkcja: TVP
2023
Czas: 12’
Janek jest autystykiem. I społecznikiem, który działa na rzecz społeczności, a postawą udowadnia, że potrafi żyć pięknie i zmieniać świat na lepsze.
Niezastąpieni / The Irreplaceables
Reżyseria: Monika Meleń
Zdjęcia: Krzysztof Jeziorski
Montaż: Łukasz Szymański
Produkcja: TVP
2023
Czas: 12’
Marcin – przewodnik pracujący w Muzeum Kinematografii i jego żona Ola nie tylko mocno kochają siebie,
ale też miłością obdarowują dzieci z problemami.
Pięknie żyć / A Beautiful Life
Reżyseria: Monika Meleń
Zdjęcia: Krzysztof Jeziorski
Montaż: Łukasz Szymański
Produkcja: TVP
2023
Czas: 12’
Historia Ani Płoszyńskiej – pięknej kobiety, która kilka lat temu uległa wypadkowi. Dziś zdobywa medale w pływaniu na Igrzyskach paralimpijskch, ma wymarzoną pracę, znalazła miłość i zdobyła koronę wicemiss świata na wózku.
Łódzkie lęki
Piątek 20 października / godz. 18.00 / Muzeum Kinematografii, Strefa Wystaw Czasowych
Uczestnicy: Marcin Dymiter, pionier nagrań terenowych w Polsce, Kamila Litman, reporterka Radia Łodź, Kasia Michalak, reporterka Radia Lublin.
Prowadzenie: Joanna Bachura-Wojtasik, Magdalena Świerczyńska-Dolot
Rozmowa o sonosferze Łodzi dawnej i obecnej, połączona z prezentacją fragmentów reportaży audio zrealizowanych w Polskim Radiu Łódź od 1959 roku.
Uczestnicy spotkania postarają się wykazać, że opowieść dźwiękowa może w unikalny sposób „ukazywać” te obszary, gdzie obraz filmowy byłby niewystarczający albo zbyt dosłowny. A przy okazji porozmawiają o zagrożeniach z jakimi musieli się borykać dziennikarze radiowi.
Poznaj i posłuchaj reportaże archiwalne
Przejazdem przez Łódź
Słuchowisko dokumentalne, które powstało tuż po wyzwoleniu. Fragmenty wierszy czytają Władysław Broniewski i Zofia Nałkowska. Autorem jest Zbigniew Wojciechowski. Audycja powstała w 1973 roku.
Pociąg do Warszawy
Reportaż o łodzianach dojeżdżających codziennie do pracy w Warszawie. Wśród nich są inżynierowie, lekarze, dziennikarze, prawnicy, psycholodzy. Najbardziej wytrwali żyją w ten sposób od 12 lat. Mówią o sobie, że mają „pociąg” czyli skłonność do Warszawy. Jednak opinie o takim stylu życia bywają różne. Niektórym wydaje się, że coś tracą. Najczęściej brak im czasu dla rodziny. Reportaż otrzymał nagrodę im. Józefa Kuśmierka w konkursie „Polska i Świat 2002”. Autorką jest Roma Leszczyńska.
Nauczycielka
Bohaterką reportażu Barbary Wiśniewskiej jest Aleksandra Więckiewicz łodzianka, która uczyła języka polskiego w Kazachstanie
Spowiedź
Reportaż Przemysława Witkowskiego o procederze uśmiercania chorych przez załogi karetek pogotowia ratunkowego w Łodzi, dla zysków od zakładów pogrzebowych. Reportaż powstał w 2002 roku podczas afery w łódzkim pogotowiu zwanej „aferą łowców skór”.
Kamienne schody
Reportaż poruszający problem alkoholizmu na przykładzie ulicy Kamiennej, po której autorka Barbara Wiśniewska spaceruje z dzielnicowym.
Pomyłka
Reportaż z 2004 roku, kiedy to policja wezwana na osiedle studencki przy ul. Lumumby w Łodzi użyła broni by uspokoić bandytów i pseudokibiców, którzy pojawili się na osiedlu studenckim bijąc wszystkich dookoła. Niektóre pociski okazały się ostre, nie gumowe. 19-letniego Damiana pocisk trafił w brzuch, chłopak zmarł. Także 23-letniej Moniki, postrzelonej w głowę, nie udało się uratować. Wszyscy zadają sobie pytanie: kto jest winien tragedii.? Nie ma wątpliwości, że policjanci popełnili niewybaczalny błąd.
Niech między nami nie będzie imion nienawiści
Reportaż z 1991 roku poruszający problem antysemityzmu. Autorką jest Joanna Sikorzanka.
Limanka na koniec wieku
Reportaż z 1999 roku autorstwa Joanny Sikorzanki. Obraz łódzkiej dzielnicy Bałuty, a przede wszystkim ulicy Limanowskiego. Opowieść o ulicy i jej mieszkańcach, o tym jak było dawniej i jest pod koniec XX wieku, o zmianie obyczajów. Reportaż otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „Polska i świat 2000” w kategorii reportażu poszukującego.
Nemezis dziejowa
Reportaż Jana Targowskiego oparty na archiwalnych nagraniach z września 1939 roku nagranych w Łodzi.
Partner wydarzenia:
Laureat Grand Prix
Niedziela 22 października / godz. 19.00 / Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf
Projekcja filmu nagrodzonego Białą Kobrą w Konkursie
Filmów Dokumentalnych 33. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.