Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu to coroczne wydarzenie kulturalno-społeczne wypełnione prezentacjami filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych i radiowych oraz spotkaniami z twórcami filmowymi, dziennikarzami i reporterami. Pokazujemy filmy i reportaże, które mówią o problemach stojących przed współczesnym człowiekiem, zarówno w skali globalnej, jak i indywidualnej oraz o sposobach radzenia sobie z nimi. Przedstawiamy filmy o integracji i konfliktach, o złożoności problemów wynikających ze współistnienia, które poprzez treść i formę prowokują do dyskusji i refleksji, walczą ze stereotypami, z zero-jedynkową oceną , pobudzają do otwarcia się na drugiego człowieka. Staramy się uświadamiać, że wielokulturowość i różnorodność świata jest żywą tkanką , w której nic nie jest określone raz na zawsze ,lecz nieustannie przekształca się i zmienia , tworzy nowe zależności i konteksty. Zależy nam na podejmowaniu prób autentycznego zrozumienia i porozumienia, do podejmowania starań o przełamywanie uprzedzeń , ignorancji albo zwyczajnej obojętności. Poznając drugiego człowieka, którego zbyt często i zbyt łatwo definiujemy jako „Innego”, poznajemy samych siebie. Kontakty z „Innym” wpływają na przewartościowanie naszego własnego wizerunku.

Organizatorem Festiwalu, którego pierwsza edycja miała miejsce w 1990 roku, jest Muzeum Kinematografii w Łodzi. Każdego roku prezentowanych jest około 100 filmów i reportaży. Miejsca projekcji i spotkań to, wpisujące się w przemysłową historię Łodzi, miejskie instytucje kultury (Muzeum Kinematografii i Fabryka Sztuki), których siedzibą są dawne fabrykanckie pałace i fabryki. Festiwal ma również swoją odsłonę online.

„Wielkim dramatem w Polsce jest nieustanne zaczynanie wszystkiego od początku. Historia Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” pokazuje, że stare z powodzeniem można przekuć w coś pożytecznego i wartościowego. W kulturze ciągłość jest najważniejsza. W Łodzi udało się przenieść festiwal do nowych czasów, nie zmarnować go, ale mądrze wykorzystać”.
Marek Miller
pomysłodawca, dyrektor pierwszej edycji