Gośćmi DKF-u Człowiek w Zagrożeniu była edukatorka seksualna i terapeutka traumy Aleksandra Dulas ze Spunk Fundacja Nowoczesnej Edukacji oraz psycholog Robert Milczarek z Seansu Psychologicznego.
– Mam dużo pacjentów takich jak Andrea. (…) Marzą oni o tym, że kiedyś będą mogli być w tej swojej roli, płci – powiedziała edukatorka seksualna Aleksandra Dulas (Spunk Fundacja Nowoczesnej Edukacji) po seansie filmu Bezmiar (2022) w reż. Emanuele Crialese w ramach kwietniowego DKF-u Człowiek w Zagrożeniu.
Bezmiar to film z wątkami autobiograficznymi, który opowiada historię Adri’ego, transpłciowego chłopca próbującego odnaleźć się w świecie pełnym oczekiwań i zasad. Emanuele Crialese opowiada w nim historię własnego życia we Włoszech w latach 70., poruszając nie tylko temat własnej tranzycji, ale także życia rodzinnego.
– Urzekło mnie to, że ta historia jest prawdziwa, że wiemy, w jakim miejscu Emanuele Crailese jest teraz. To pokazuje, że każda trudna droga jest do przejścia – dodała Aleksandra Dulas.
Podczas dyskusji głównym tematem obok rozważań o tożsamości było życie rodzinne i jego wpływ na każdego z jej członków. Szczególne emocje wzbudziła postać matki, grana przez Penélope Cruz, która wbrew wszystkiemu starała się okazywać swoim dzieciom jak najwięcej miłości, często poprzez zabawę. – Oczywiście, że ta zabawa jest też rodzajem ucieczki, próbą znalezienia przestrzeni wolności, ucieczką od bezmiaru potrzasku – skomentował Robert Milczarek, psycholog z Seansu Psychologiczny.
Zobacz fragment spotkania z Robertem Milczarkiem i Aleksandrą Dulas:
DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Bezmiar” (2022) oraz spotkanie z Aleksandą Dulas i Robertem Milczarkiem.
Muzeum Kinematografii w Łodzi
12 kwietnia 2023
fot. Mikołaj Zacharow
Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.