Przejdź do treści
Home » News » DKF Człowiek w Zagrożeniu: DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Chleb i sól” (2022) i spotkanie z reżyserem Damianem Kocurem

DKF Człowiek w Zagrożeniu: DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Chleb i sól” (2022) i spotkanie z reżyserem Damianem Kocurem

Gościem pierwszego w 2023 roku DKF-u Człowiek w Zagrożeniu był Damian Kocur, reżyser docenionego na festiwalu w Wenecji filmu Chleb i sól (2022). Spotkanie poprowadziła prof. Monika Talarczyk.

– To jest film o przemocy. O tym przede wszystkim chciałem zrobić ten film. Punktem wyjścia do opowiedzenia tej historii były zdarzenia w Ełku. To nie była historia o dwóch braciach. Od początku wiedziałem, że centrum filmu będzie bar z kebabem – powiedział na początku spotkania Damian Kocur.

Reżyser zdradził również, jak długo pracował nad scenariuszem do Chleba i soli: – Tekst napisałem w dwa tygodnie. Zgadzam się z Herzogiem, który mówił, że jak się film pisze dłużej niż dwa tygodnie, to nic z tego nie wyjdzie. Dla mnie film to przede wszystkim przekaz audiowizualny.

Poza tym film dla Damiana Kocura to jak zaglądanie do jakiegoś pokoju. Otwieram drzwi, obserwuję sytuację, zamykam drzwi a ta sytuacja, którą tam zastałem dalej się dzieje.

Gość opowiedział także o tym, dlaczego decyduje się na pracę z naturszczykami: – Nie lubię jak reżyser prowadzi cię za rękę, nic ci nie zostawia, nie zostawia przestrzeni. W kinie chodzi o to, żeby widz coś poczuł, do kina chodzę żeby coś przeżyć. (…) Każdy z nas w jakiś sposób jest aktorem. Wiem, że muszę ponieść pewne ryzyko, bo biorę „ludzi z ulicy”. Wierzę jednak, że ci ludzie dadzą mi coś ze swojej autentyczności.
 

Zobacz fragment spotkania z Damianem Kocurem: 

DKF Człowiek w Zagrożeniu: Chleb i sól (2022) i spotkanie z reżyserem Damianem Kocurem

Muzeum Kinematografii w Łodzi
12 stycznia 2023

fot. Karolina Czepkiewicz, Mikołaj Zacharow

logo POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.

Skip to content