fot. Anna Krakowiak
12 grudnia 2024
Grudniowe spotkanie DKF-u było prawdziwie onirycznym doświadczeniem.
Po projekcji dwóch filmów Piotra Dumały mieliśmy okazję zanurzyć się w świecie snów.
Tematy krążyły wokół ich natury, związków z przeszłością i subtelnej granicy między jawą a iluzją.
„Jung mówił, że jeśli nam się śniło, że byliśmy na Księżycu, to byliśmy na Księżycu naprawdę” – rozpoczął spotkanie Piotr Dumała, wprowadzając nas w świat, w którym sny bywają równie prawdziwe jak rzeczywistość.
fot. Anna Krakowiak
fot. Anna Krakowiak
Reżyser opowiadał o tym, jak sny wpływają na jego pracę:
„Sny są zaskakujące, korzystają z bazy naszych wspomnień i z naszej kreatywności. Są sytuacje, które mogłyby się przyśnić. Zmarli zachowują się, jakby żyli i to jest sytuacja wzięta ze snu. Pamiętam, gdy moi rodzice jedno po drugim szybko zmarli, miałem bliżej 50 lat. Ich odejście spowodowało, że we mnie zaczął się nowy świat. Ci rodzice intensywnie mi się śnili. Zastanawiałem się, jak to się dzieje, że zmarli nam się śnią i nas to nie dziwi. Nasz umysł jest tak stworzony, że może uwierzyć we wszystko”.
W rozmowie Piotra Dumały z prowadzącym Robertem Milczarkiem pojawiły się także odniesienia do innych filmów ostatnich lat, z których reżyser czerpał, jak np. „Parasite”.
„Chciałem do tego nawiązać, jednocześnie szukając klucza komediowego” – zdradził Piotr Dumała.
fot. Anna Krakowiak
fot. Anna Krakowiak
To było wyjątkowe spotkanie, które z pewnością pozostanie w naszej pamięci jak intensywny sen – niepokojący, ale i piękny
Dziękujemy za obecność i zapraszamy na kolejne wydarzenia DKF Człowiek w Zagrożeniu w 2025 roku!
Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.