Przejdź do treści
Home » News » DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Historia kina w Popielawach” (1998) oraz spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Historia kina w Popielawach” (1998) oraz spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim

Gościem DKF-u Człowiek w Zagrożeniu był reżyser Jan Jakub Kolski.  Spotkanie poprowadziła Anna Michalska z Działu Kina i Wydarzeń.

– Ja z duszy jestem wieśniakiem z Popielaw. Starałem się swoim wieśniactwem wpłynąć na ten film, aby go nasycić tym czymś „popielawskim”. – powiedział Jan Jakub Kolski. 

Zapytany przez Annę Michalską o to, ile prawdy jest w tym filmie, reżyser odpowiedział: – Prawdy w tym filmie jest tyle, ile zmyślenia. Nie da się ustalić tego arbitralnie. Dla każdego film jest o czymś innym.

Podczas spotkania nie zabrakło sięgającej pięciu pokoleń historii rodu rodziny Kolskich, nierozerwalnie związanej z Łodzią. Reżyser ciepło wspomniał także o przyjaźni z Franciszkiem Pieczką, któremu w wieku 12 lat obiecał rolę w filmie. Słowa dotrzymał. 22 lata później Pieczka zagrał w Pogrzebie kartofla (1990) – pełnometrażowym debiucie fabularnym Kolskiego.

Na zakończenie reżyser, mówiąc o Historii kina w Popielawach, powiedział — Żeby połączyć się z moim filmem trzeba mieć oczy i serce. Tyle wystarczy. Po rozmowie publiczność miała okazję zobaczyć ten film w odrestaurowanej wersji (po raz pierwszy w Polsce!) na ekranie kina Kinematograf.

Reżyser zdradził nam również, że pod koniec 2023 roku światło dzienne ma ujrzeć jego najnowsza produkcja pt. Wariaci. Czekamy z niecierpliwością! A widzom dziękujemy, że zdecydowali się spędzić ten czas z nami!

Zobacz fragment spotkania z Janem Jakubem Kolskim:

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Historia kina w Popielawach” (1998) oraz spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim

Muzeum Kinematografii w Łodzi
20 lipca 2023

fot. Mikołaj Zacharow

logo POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.

Skip to content