Przejdź do treści
Home » News » DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Holy Spider” (2022) oraz spotkanie z dr Ewą Linek i dr. Robertem Czuldą

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Holy Spider” (2022) oraz spotkanie z dr Ewą Linek i dr. Robertem Czuldą

Gośćmi DKF-u Człowiek w Zagrożeniu byli dr Robert Czulda z Katedry Teorii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UŁ oraz dr Ewa Linek z Katedry Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ.

— To, co reżyser chciał pokazać w tym filmie, to nie to, że w Iranie pojawia się seryjny morderca. On chciał pokazać kraj, w którym takie działanie nie spotyka się z jednoznacznym potępieniem – powiedziała dr Ewa Linek podczas Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Do tej wypowiedzi dr Robert Czulda dodał: —  Biorąc pod uwagę kontekst kulturowy, w tamtym okresie w Iranie, w prawie karnym była taka reguła, że jeżeli ktoś popełniał jakiekolwiek przestępstwa, ale robił to w dobrej wierze, „w imię wiary”, to mógł zostać zwolniony z odpowiedzialności.

Film Aliego Abbasiego inspirowany jest prawdziwą historią seryjnego mordercy, który na przełomie 2000 i 2001 roku pozbawiał życia pracownice seksualne w irańskim mieście Meszhed. 

Odpowiedzialność za popełnione zbrodnie i wykroczenia, to jednak nie wszystkie tematy, które porusza „Holy Spider” (2022). Film dotyka również kwestii postrzegania miejsca i roli kobiet w świecie, wiary i duchowości czy poczucia osobistego spełnienia i skrywanej potrzeby zapisania się na kartach historii.

Zobacz fragment spotkania z Robertem Czuldą i Ewą Linek:

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Holy Spider” (2022) oraz spotkanie z dr Ewą Linek i dr. Robertem Czuldą. 

Muzeum Kinematografii w Łodzi
2 marca 2023

fot. Mikołaj Zacharow

logo POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.

Skip to content