Przejdź do treści
Home » News » DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Kobieta z piątej dzielnicy” (2011) i spotkanie z Ryszardem Lenczewskim

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Kobieta z piątej dzielnicy” (2011) i spotkanie z Ryszardem Lenczewskim

Gościem DKF-u Człowiek w Zagrożeniu był Ryszard Lenczewski, operator, laureat Złotych Lwów, Europejskiej Nagrody Filmowej oraz BAFTA, nominowany do Oscara za najlepsze zdjęcia do Idy.

— O zdjęciach do filmu „Kobieta z piątej dzielnicy” można przeczytać bardzo dobre opinie – Ryszard Lenczewski zaprasza nas do smakowania filmowej rzeczywistości. Jego zdjęcia są na wskroś nieoczywiste, ale dalekie od jakiejkolwiek pretensjonalności.  rozpoczęła spotkanie prowadząca spotkanie, Anna Michalska z Muzeum Kinematografii w Łodzi.  

— Dłuższe obiektywy, mała głębia ostrości, kadrowanie, dopasowane do konkretnej sceny –
 to wszystko było intuicyjne. W tym filmie, który jest filmem niemal dokumentalnym, obserwowaliśmy to, co wydarzyło się podczas prób, bo właśnie to pozwoliło nam uzyskać prawdę  Ryszard Lenczewski relacjonował pracę przy „Kobieta z piątej dzielnicy” (2011) w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Wybitny operator wspominał ponad 15 letnią współpracę z reżyserem Pawłem Pawlikowskim, podkreślając, że do czasu rozpoczęcia Idy była ona w większości improwizacją.

—  W Kobieta z piątej dzielnicy pierwszy raz pierwszy raz pojawia się u Pawlikowskiego Joanna Kulig. Podobno była to rola pisana specjalnie dla niej. Asia była świetna, nie mieliśmy żadnych próbnych zdjęć, jedynie ingerowałem w jej charakteryzację… — zdradził nasz gość.

Dziękujemy za liczny udział i dyskusję!

Zobacz fragment spotkania z Ryszardem Lenczewskim:

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Kobieta z piątej dzielnicy” (2011) i spotkanie z Ryszardem Lenczewskim

Muzeum Kinematografii w Łodzi
7 listopada 2023

fot. Mikołaj Zacharow

logo POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.

Skip to content