Przedpremierowym pokazem filmu Kos Pawła Maślony rozpoczęliśmy tegoroczny Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu.
Prowadzący spotkanie historyk Mikołaj Mirowski na wstępie, nawiązując do częstych porównań klimatu filmu do dzieł Quentina Tarantino, zapytał o inspiracje.
– Trochę się śmialiśmy z Pawłem, że robimy „Władcę Pierścieni” – powiedział odtwórca roli Ignaca Bartosz Bielenia. – Ten film to miks wielu produkcji i gatunków. Tarantino w tej opowieści jest, bo myśmy się na tych filmach wychowali. Lubimy ten nieklasyczny i urozmaicony sposób opowiadania – dodał. – Dzięki nawiązaniom do kina amerykańskiego „Kos” jest uniwersalny, ale nie brakuje w nim równocześnie polskiego pierwiastka – dopowiedział scenarzysta Michał Zieliński. Paweł Maślona: – Niewątpliwie inspiracją były dla mnie „Nędzne psy” Sama Peckinpaha. W szczególności, jeśli chodzi o finałową sekwencję walki. Nie da się ukryć, że przygotowując się do pracy nad filmem, oglądałem dużo westernów.
W trakcie dyskusji pojawiły się również wątki dotyczące m.in. stylizacji języka na staropolski, pracy nad scenariuszem, współpracy z operatorem Piotrem Sobocińskim Juniorem, uzyskania XVIII-wiecznej atmosfery filmu, czy budowania relacji między bohaterami.
DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Kos” (2023) oraz spotkanie z reżyserem Pawłem Maśloną, scenarzystą Michałem Zielińskim i aktorem Bartoszem Bielenią
Prowadzenie: historyk Mikołaj Mirowski
Muzeum Kinematografii w Łodzi
24 stycznia 2024
fot. Mikołaj Zacharow
Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.