Przejdź do treści
Home » News » DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Plan 75” (2022) oraz spotkanie pisarzem Piotrem Milewskim

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Plan 75” (2022) oraz spotkanie pisarzem Piotrem Milewskim

Gościem DKF-u Człowiek w Zagrożeniu był pisarz Piotr Milewski, który dziewięć lat spędził w Japonii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor bestsellerowych książek: Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej (Znak 2014, Świat Książki 2020), Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia (Znak 2015, Świat Książki 2022), Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat (Świat Książki 2018) oraz Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji (Świat Książki 2020).

– Jak myślisz, czy taka wizja przyszłości jest realna? – zapytała po seansie „Planu 75” (2022) w reż. Chie Hayakawa prowadząca spotkanie Joanna Zielińska.

– Ten film to opowieść o ludziach, dla których system nie przewiduje już miejsca. (…) Jest bardzo realistyczny. Czuję, jakbym tam był. Oglądając ten film – uwierzyłem w to. Być może to tylko kwestia czasu… – odpowiedział Piotr Milewski.

 – Ponadto należy pamiętać, że samobójstwo w Japonii nie jest traktowane jako grzech. Odbiera się je jako wyjście honorowe. Samobójstwo pozwala zmyć z człowieka wszystkie przewinienia i zachować twarz – wyjaśnił nasz gość.

Poza dyskusją na temat przejmującego filmu pisarz wprowadził nas w świat kultury japońskiej. Przez pryzmat własnych doświadczeń autor opowiedział o potrzebie przynależności Japończyków i o tym, co ich definiuje.

Piotr Milewski zdradził, że w planach ma kolejną książkę. Trzymamy kciuki i czekamy na kolejną rozmowę!

Zobacz fragment spotkania z Piotrem Milewskim:

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Plan 75” (2022) oraz spotkanie pisarzem Piotrem Milewskim.

Muzeum Kinematografii w Łodzi
18 maja 2023

fot. Mikołaj Zacharow

logo POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.

Skip to content