8 lutego w DKF-ie Człowiek w Zagrożeniu obejrzeliśmy przedpremierowo „Priscillę” (2023) w reżyserii Sofii Coppoli, którego scenariusz powstał na podstawie pamiętnika „Elvis and Me” z 1985 roku Priscilli Presley (współautorka Sandra Harmon). Gościnią spotkania była Katarzyna Borowiecka, dziennikarka Radio 357.
– Jak odczytywać historię Priscilli? Czy to jest historia uniwersalna? Z jednej strony mamy młodą dziewczynę, która dojrzewa i marzy o życiu jak z bajki, ale czy z drugiej strony, nie jest to także smutna historia o życiu w cieniu męskiego świata? – zapytała dziennikarkę prowadząca spotkanie Oliwia Nadarzycka.
– To jest historia dziewczyny, która przekroczyła granicę, znalazła się w otoczeniu Elvisa. Na pierwszy rzut oka to spełnienie jej marzeń, jednak Graceland staje się klatką, w której zostaje zamknięta. Byłam bardzo ciekawa, w jaki sposób ta opowieść zostanie pokazana przez Sofię Coppolę, która opowiada historie o młodych dziewczynach, które zyskują podmiotowość, własny głos i przechodzą z okresu nastoletniości do okresu, w którym stają się kobietami i zaczynają o sobie decydować – odpowiedziała gościni. – Ten film nie daje nam jednoznacznych powodów do potępienia Elvisa. Jest to wersja rzeczywistości, którą opowiada nam Priscilla ze swojej perspektywy. Jest to perspektywa młodziutkiej, zakochanej dziewczyny, która dopiero po czasie zauważa, że coś jej nie odpowiada i że na tym pięknym obrazie pojawiają się rysy – dodała.
DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Priscilla” (2023) oraz spotkanie z dziennikarką Katarzyną Borowiecką
Prowadzenie: Oliwia Nadarzycka, UŁ
Muzeum Kinematografii w Łodzi
9 lutego 2024
fot. Karolina Czepkiewicz
Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.