Polski Dzień Radia w kinie? To możliwe tylko w Muzeum Kinematografii w Łodzi!
W kwietniowym DKF-ie Człowiek w Zagrożeniu obejrzeliśmy Złote czasy radia (1987) Woody’ego Allena. Następnie wysłuchaliśmy reportażu naszej gościni Ireny Piłatowskiej-Mądry pt. Głosy i miejsca na ciszę, wybranego przez nią specjalnie na tę okazję.
Irena Piłatowska-Mądry reportażem radiowym zajmuje się od 1984 roku. Jej reportaże emitowane były w różnych rozgłośniach świata oraz nagradzane wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami (ponad 50 nagród). Rozmowę z reportażystką poprowadził dziennikarz Krzysztof Zimoch z Radio 357.
– Reportaż to jest taki gatunek, który głęboko sięga do emocji. Bycie reportażystą to bycie człowiekiem empatycznym – powiedziała Irena Piłatowska-Mądry na początku spotkania.
Jak to się stało, że zawodowo związała się z radiem? – Moja droga do radia była kręta. Tak naprawdę chciałam być reżyserem. Drogi zaprowadziły mnie do Łodzi, do Szkoła Filmowa w Łodzi / PWSFTviT. Codzienne życie dawało mi wtedy po głowie. Rozchorowałam się. Po roku przerwałam studia i od tamtej pory nie było mnie w Łodzi aż do dziś.
Gościni zapytana o rolę radia we współczesnym świecie, odpowiedziała: – Żyjemy teraz w innych czasach. Jest inne tempo życia. Nasz świat przyspieszył. Dyskusja powinna dotyczyć tego, czy radio ma być medium towarzyszącym, tak, jak w filmie, który dzisiaj obejrzeliśmy, czy może spełniać inne funkcje. Uważam, że radio powinno być najbliżej ludzi.
Kolejny DKF Człowiek w Zagrożeniu 9 maja. Na ekranie kina Kinematograf zobaczymy film „Monster” w reż. Hirokazu Koreedy, a naszym gościem będzie psycholog Robert Milczarek.
DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Złote czasy radia” (1987) oraz spotkanie z reportażystką Ireną Piłatowską-Mądry
Prowadzenie: dziennikarz Krzysztof Zimoch z Radia 357
Muzeum Kinematografii w Łodzi
11 kwietnia 2024
fot. Karolina Czepkiewicz
Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.