Przejdź do treści

Wydarzenia specjalne

Dokumentalne kontrowersje

Ewa Borzęcka – reżyserka i scenarzystka, zadebiutowała w Telewizji Polskiej pod koniec lat 80. U schyłku Polski Ludowej i w III RP zrealizowała szereg filmów, podejmując tematy, o których polski film dokumentalny wcześniej milczał.

W ramach przeglądu jej filmów zaprezentujemy dwa obrazy z 1986 roku: Futerał na szczęście  – pierwszy polski film dokumentalny o osobach transpłciowych, ich życiu w PRL-u i możliwości tranzycji, oraz film Poszła Ola do przedszkola – o pokoleniu młodych, wybitnie uzdolnionych ludzi, którzy interesują się komputerami, programowaniem i elektroniką.

W dokumencie Onna – znaczy kobieta (1994) reżyserka zabiera widzów do Japonii, gdzie przygląda się roli kobiet, obserwując jak oficjalne deklaracje kłócą się z rzeczywistością.

Zwieńczeniem przeglądu będzie pokaz słynnej Arizony (1997) – zbiorowego portretu byłych pracowników PGR-u, bez  pracy, pozostawieni przez państwo sami sobie, szukający ukojenia w piciu tytułowego taniego wina. Kontrowersyjny film Ewy Borzęckiej otrzymał Złotego Lajkonika na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie i po dziś dzień uznawany jest za jeden z najważniejszych, ale i najmocniej krytykowanych, polskich filmów dokumentalnych. Dopełnieniem seansu będzie spotkanie z Ewą Borzęcką.

 czwartek 10 października

🟣13.00 Futerał na szczęście, Onna – znaczy kobieta, Poszła Ola do przedszkola / NCKF, kino Urania /

🟣18.45 Arizona + spotkanie z Ewą Borzęcką / Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf /

🟣spotkanie z reżyserką Ewą Borzęcką

Skip to content