Przejdź do treści
24. edycja
werdykt

Konkurs filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych

Jury:

Andrzej Bednarek, Waldemar Czechowski, Grzegorz Pieńkowski, Aleksandra Rek, Tadeusz Wantuła

 

Werdykt jury:

Grand Prix nagroda Prezydenta Miasta Łodzi w wysokości 12 tysięcy złotych i statuetka Białej Kobry:

Henryk Dederko, Witajcie w bezdomności „za poruszenie ważkiego tematu społecznego oraz spojrzenie na jedną z form równoległej rzeczywistości”.

Nagroda „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza w wysokości 10 tysięcy złotych ufundowana przez Narodowe Centrum Kultury

Paweł Łoziński, Werka „za cierpliwość i empatię w ukazaniu bohaterki filmu”.

Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 5 tysięcy złotych

Piotr Stasik, Dziennik z podróży „za ukazanie wartości więzów międzypokoleniowych”.

„Człowiek przezwyciężający zagrożenie” – Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego w wysokości 4,5 tysiąca złotych

Katarzyna Dąbkowska, Między światami „za przełamanie milczenia wobec ważnego problemu cywilizacyjnego”.

Medal Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense

Uwe von Seltmann i Gabriela von Seltmann, Boris Dorfman – A Mentsh „za zachowanie pamięci o kulturze jidysz”.

Nagroda rzeczowa Uniwersytetu III Wieku im. Heleny Kretz

Arkadiusz Gołębiewski, Dzieci kwatery „Ł” „za zwrócenie uwagi na nierozwiązane problemy polskiej historii”.

Dyplomy honorowe:

Vahram Mkhitaryan, Pieśń pasterza „za estetyczną i emocjonalną wrażliwość dokumentalisty”;

Wiesława Piećko, Iskierka „za uważne oko realizatora, towarzyszące rodzinom dzieci niepełnosprawnych”;

Ewa Golis, Szpila „za użycie niekonwencjonalnego języka w ukazaniu ciekawej osobowości”;

Maciej Cendrowski, Jutta i ja „za wiarygodne ukazanie procesu poszukiwania własnych korzeni kulturowych”.

Filmy i reportaże zakwalifikowane do udziału w konkursie:

5 lat i 5 dni, reż. Katarzyna Jaworska /Pracownia Filmowa Michał Basiński, Katarzyna Jaworska/ 50′

Józef Stós w wieku 19 lat trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Pobyt w nieludzkich warunkach odcisnął piętno na całym jego życiu. W obozie spędził dokładnie 5 lat i 5 dni. Opowiada o okrucieństwie strażników, codziennym życiu, walce o przetrwanie.

Arena, reż. Piotr Bernaś /Studio Munka, Stowarzyszenie Filmowców Polskich/ 16’

Próba odpowiedzi na pytanie – co leży u podstaw społecznej fascynacji ryzykiem i agresją? Film o współczesnych igrzyskach, arenie i gladiatorach, o ludzkich dążeniach do autodestrukcji oraz poszukiwaniu źródeł motywacji człowieka, który wybiera życie polegające na wiecznej walce.

Boris Dorfman – A Mentsh, reż. Uwe von Seltmann, Gabriela von Seltmann /Apfelstrudel Media Berlin, Stowarzyszenie Film Kraków/ 52’

Film zrealizowany w języku jidysz. Nakręcony we Lwowie, stanowi pierwszą część planowanej „żydowskiej trylogii” (Lwów, Tel Awiw, Nowy York). 90-letni Boris Dorfman, który jest prawdopodobnie ostatnim Żydem we Lwowie posługującym się jidysz jako językiem ojczystym, opowiada historię lwowskich Żydów.

Bożena i Paweł, reż. Kamil Iwanowicz /Kamil Iwanowicz/ 5’

Historia o codzienności i marzeniach. Bożena i Paweł od kilku lat mieszkają w rozpadającym się barakowozie. Na działce w Gdyni, gdzie spędzają kolejną zimę, zwykłe wartości nabierają nowego znaczenia.

Dom, reż. Józef Szymura /Szymura – Film/ 19’

Film powstał z obrazów zarejestrowanych w latach 1992 – 2014. Jest podróżą do źródeł twórczej inspiracji, próbą wniknięcia w kruche struktury dziecięcej wrażliwości i rodzącej się percepcji. Mikroświaty obrazów-emocji doświadczanych w dzieciństwie zdarzeń budują obraz naszej wewnętrznej przestrzeni, kształtują relacje z bliskimi. Decydują o sile tworzenia, związkach z naturą, naszej przyszłości.

Dzieci dzwonią, reż. Andrzej Mańkowski /BIAŁY SMOK, TVP2, PISF, Gdyński Fundusz Filmowy/ 30’

Film o Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. W niedużym mieszkaniu na warszawskiej Saskiej Kępie grupa konsultantek odbiera codziennie ponad 400 telefonów od dzieci z całej Polski. Strach przed wypadkiem lotniczym, rozstanie z chłopakiem, ojciec-alkoholik, nauczyciel-ekshibicjonista, senność wywołana połkniętym przed chwilą tuzinem tabletek.

Dzieci kwatery „Ł”, reż. Arkadiusz Gołębiewski /TVP, Studio Gołąb/ 52’

Tragiczne losy rodzin żołnierzy podziemia niepodległościowego, także opozycji antykomunistycznej, którzy zostali zamordowani w Urzędzie Bezpieczeństwa na Rakowieckiej w Warszawie w latach 1948 – 1956. Punktem wyjścia do opowieści o ofiarach terroru komunistycznego są prace ekshumacyjne. To także film o przywracaniu pamięci o bohaterach wojennych, film dla rodzin pomordowanych, którzy po kilkudziesięciu latach mogą zapalić znicz na grobach swoich bliskich.

Dziennik z podróży, reż. Piotr Stasik /Kijora Anna Gawlita/ 52’

Historia przyjaźni Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, z 15 letnim zafascynowanym fotografią Michałem. Film jest uniwersalną opowieścią o spotkaniu z drugim człowiekiem, a także słonecznym i nieśpiesznym obrazem Polski, dokumentem o magii i filozofii fotografowania, dojrzewaniu i odchodzących światach.

Egzamin z człowieczeństwa, reż. Łukasz Kowalski /TVP Katowice, Magazyn Ekspresu Reporterów TVP2/ 11’

Historia studenta z Nigerii, który przez siedem dni koczował pod jedną z uczelni wyższych w Częstochowie błagając jej władze, aby zwróciły mu 6500 euro czesnego wpłaconego z góry za dwa lata studiów w Polsce, których Nigeryjczyk nigdy nie mógł podjąć. Dzięki dziennikarskiej interwencji sprawą zainteresowało się Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego oraz Ambasada Nigerii.

Iskierka, reż. Wiesława Piećko /Studio MTM/ 55’

Ta historia ma kilku bohaterów, którzy spotkali się jakiś czas temu. Przyczyną było wspólne doświadczenie – wszyscy są rodzicami dzieci z zespołem Downa. Niepełnosprawność dzieci jest tu tylko punktem wyjścia do refleksji nad życiem, opowieści o przezwyciężaniu losu, a przede wszystkim o miłości i rodzicielstwie.

Joto Giotto Dimitrow, reż. Zdzisław Siwik /Zdzisław Siwik/ 29’

Portret polskiego rzeźbiarza pochodzenia macedońskiego, który wspomina swoje dramatyczne wywiezienie z ojczyzny w wieku 9 lat, na skutek wojny domowej w Grecji. Jako 75-latek, na znak buntu przeciwko marginalizowaniu przez Greków historii i kultury macedońskiej tworzy cykl rzeźb „Święci macedońscy”.

Jutta i ja, reż. Maciej Cendrowski /PWSFTViT/ 35’

Autobiograficzna opowieść o poszukiwaniu Stefanii Cendrowskiej – Polki, która podczas II wojny światowej ukrywała Juttę – żydowską dziewczynkę. Jutta, dziś już starsza pani, prosi córkę o pomoc w poszukiwaniach, by Stefanię uhonorować tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Kontrapunkt, reż. Andrzej Papuziński /Studio Filmowe „Everest”/ 29’

Bohaterem filmu jest Michał Batory, urodzony w Łodzi absolwent łódzkiej PWSSP, od lat 80. pracujący we Francji. W dziedzinie plakatu artystycznego, osiągnął w tym kraju status znanego i bardzo cenionego twórcy.

Kostiuchnówka – żywa historia, reż. Zygmunt Skonieczny /Fundacja Centrum Dialogu Kostiuchnówka/ 29’

Opowieść o działaniach legionów Piłsudskiego na terenie wokół Kostiuchnówki na Wołyniu w 1916 roku (tzw. bitwie pod Kostiuchnówką), w której zginęły dwa tysiące polskich żołnierzy oraz tym, w jaki sposób bitwa ta funkcjonuje w pamięci.

Krakowiaczek ci ja, reż. Ryszard Kaczyński, Piotr Morawski /Kalejdoskop Film, Telewizja Polska S.A./ 52’

Film opowiada o życiu i pracy pioniera australijskiego kina animowanego, urodzonego w Krakowie, Yorama Grossa. Osią filmu jest podróż do Polski, w którą Gross wybrał się z wnukami, po to, by pokazać im rodzinne strony i opowiedzieć o swoich wojennych losach. Linię narracyjną tworzą zdjęcia wykonane w Polsce i w Australii, przeplatane fragmentami animacji Grossa.

Krzyż i Dharma, reż. Jarosław Mańka, Maciej Grabysa /Themeso Projekt/ 26’

Film opowiada o wyprawie benedyktyna z Tyńca, Jana Pawła Konobrodzkiego do Tybetu i Nepalu. Wyprawa jest pretekstem do rozważań chrześcijańskiego mnicha nad tematyką mistyki chrześcijańskiej i buddyzmu.

Mężczyzna zamknięty w kobiecym ciele, reż. Dariusz Goliński /TVN S.A./ 23’

Jacek Grudkowski funkcjonuje i zachowuje się jak stuprocentowy mężczyzna, ale prawnie i biologicznie wciąż jest kobietą. Takich osób jak on jest w Polsce więcej. I choć ich sytuacja społeczna powoli się poprawia, to wciąż zmagają się z odrzuceniem przez rodzinę i przyjaciół, z nieprzychylnymi lekarzami i nieprzyjaznymi przepisami prawa.

Między światami, reż. Katarzyna Dąbkowska /Katarzyna Dąbkowska/ 30’

Opowieść o niezwykłym miejscu, gdzie przenika się przeszłość i współczesność, świat duchowy i materialny. Na granicy światów żyje także młody, polski misjonarz, który, jak kiedyś szaman, jest łącznikiem między światem duchowym a doczesnością.

Mój najszczęśliwszy dzień, reż. Michał Bukojemski /DIGIT-FILM/ 66’

Marian Turski jest Polakiem, Żydem, byłym komunistą. Jego historia ocalenia jest punktem wyjścia do opowieści o życiu tego wybitnego dziennikarza i historyka, wnikliwego obserwatora i uczestnika życia powojennej Polski, dzisiaj – „strażnika pamięci”.

Obietnica dzieciństwa, reż. Ryszard Kaczyński, Piotr Morawski /Kalejdoskop Film, Telewizja Polska S.A./ 52’

Losy rodzeństwa z domu dziecka w Szklarskiej Porębie, adoptowanego przez parę Amerykanów. Historia opowiedziana na podstawie wspomnień matki biologicznej dzieci.

Pieśń pasterza, reż. Vahram Mkhitaryan /Adam Ślesicki, Wajda Studio/ 30’

W Armenii, w wysokich górach mieszka Chaczik – niewidomy pasterz. Mimo przeciwności losu założył rodzinę i prowadzi spokojne życie, każdego dnia wypasając swoje stado kóz na stromych górskich stokach, po których porusza się bez niczyjej pomocy.

Pod opieką operacyjną, reż. Anna Piasek-Bosacka /Andrzej Stachecki/ 51’

Film opowiadający o okolicznościach tragicznej śmierci Piotra Majchrzaka – ofiary stanu wojennego. Państwo Majchrzakowie od 30 lat starają się je wyjaśnić.

Pozwól kochać, pozwól marzyć, reż. Monika Nawrot, Dominik Górski /Starpix studio – Dominik Górski/ 54’

Pełna humoru opowieść o miłości, marzeniach, a także o tym, jak istotną rolę w życiu osób niepełnosprawnych odgrywa terapia poprzez muzykę. Bohaterami filmu są uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Świętochłowicach.

Prawo do miłości, reż. Małgorzata Frydrych /Telewizja Polsat/ 25′

Dariusz i Arleta poznali się przez internet. Ona, po dziesiątym porażeniu mózgowym, nie porusza się samodzielnie, ze światem porozumiewa się za pomocą komputera. On, samotny kierowca autobusu, rozgoryczony nieudanym życiem osobistym. Cały czas próbują przekonać los, że zasługują na odrobinę więcej przychylności.

Punkt wyjścia, reż. Michał Szcześniak /Studio Munka, Stowarzyszenie Filmowców Polskich/ 26’

Aneta „zbuntowała się całkowicie” w wieku 19 lat. Trafiła do więzienia za morderstwo. Dziewięć lat później codziennie wyjeżdża poza mury zakładu karnego do domu spokojnej starości, gdzie zaprzyjaźnia się z panią Heleną.

Razem, reż. Maciej Adamek /Metro Films, TVP S.A./ 52’

Trzy różne osoby, dla których relacje ze zwierzętami stały się najważniejszą częścią życia. Ich ukochane psy i koty wypełniają pustkę po bliskich, którzy odeszli, po nieudanych związkach lub po prostu rekompensują brak rodziny. „Razem” pokazuje, że relacje ze zwierzętami mogą być równie silne jak z ludźmi.

Salon sióstr W., reż. Jakub Stożek /AFILM – Anna Zajączkowska, TVP S.A., Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, MFX Film Studio/ 30’

Film opowiada historię dwóch sióstr – Joanny i Joli, które prowadzą w Szczecinie salon kosmetyczny Aura. Z pozoru jest to miejsce, jakich wiele w każdym dużym mieście, a jednak jest to salon szczególny – odwiedzają go kobiety zmagające się z chorobą nowotworową.

Samolub, reż. Tomasz Wiśniewski / Sławomir Grünberg LOG TV / 30’

Tomasz Cichocki wypłynął w rejs dookoła świata bez zawijania do portu. Dopłynął cudem. Miał wywrotkę na środku oceanu. Wygrał bo przeżył, przegrał bo złamał ster i musiał dopłynąć do brzegu, aby go naprawić. Wtedy media przestały interesować się jego rejsem.

Siłaczka, reż. Kacper Czubak, Iwona Kaliszewska /Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka/ 16’

Historia kobiety z górskiej wioski w Dagestanie, która w otaczającym ją patriarchalnym świecie przyjmuje non-konformistyczną postawę. Pomaga w tym doświadczenie z czasów Związku Radzieckiego, kiedy była mistrzynią w zapasach.

Szpila, reż. Ewa Golis /Ewa Golis/ 30’

Połączenie obserwacji dokumentalnej z animacjami z wykorzystaniem nowych mediów (internet) oraz nagrań z telefonu komórkowego. Agnieszka Szpila jest samotną matką siedmioletnich bliźniaczek, u których zdiagnozowano autyzm. W pewnym momencie w życiu jej i dziewczynek pojawia się szansa.

Tak daleko, tak blisko, reż. Anna Kuśmierczyk /Muzeum Historii Polski w Warszawie/ 47’

Portret pięciu osób, które z perspektywy całego życia wracają do wydarzeń z dzieciństwa. Deportacja, utrata najbliższych, choroba, strach i głód są ich wspólnym doświadczeniem z czasów II wojny światowej. Przez lata szukali kontaktu z bliskimi, w końcu to się udaje.

Werka, reż. Paweł Łoziński /Łoziński Production sp.z o.o./ 40’

Opowieść o niezwykłej przemianie, odpowiedzialności i miłości, która staje się sensem życia. Historia robotnicy z fabryki zapałek, która podejmuje niezwykłe wyzwanie. Przyglądamy się kilku przełomowym miesiącom z jej życia, kiedy próbuje zrealizować plan swoich marzeń.

Witajcie w bezdomności, reż. Henryk Dederko /Opus Film/ 51’

Schronisko im. Brata Alberta zorganizowało szkołę miejskiego survivalu. Kierownik schroniska Jerzy Czapla ma nadzieję, że zgłoszą się biznesmeni, bankowcy, menadżerowie, celebryci, którzy będą uczyć się, jak przetrwać w warunkach ekstremalnych. Trenerami mają być pensjonariusze schroniska, eksperci w sztuce przetrwania. Udział w miejskim survivalu będzie płatny. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na remont dachu budynku schroniska.

Wybaczyć wszelkie zło, reż. Grzegorz Linkowski /Link Art Film dla TVP S.A./ 46’

Dwóch młodych historyków: Polak, dr Mariusz Zajączkowski i Ukrainiec, dr Roman Kabaczij, analizują nieznane sensacyjne fakty dotyczące rozmów i porozumień pomiędzy AK i UPA z maja 1945 roku. Film pokazuje, że trudna pamięć nie musi boleć.

Pokazy specjalne:

Pokazy jurorskie:

Ojciec i syn, reż. Paweł Łoziński /Łoziński Production sp. z o. o./ 58’

Odważny eksperyment rodzinno-filmowy. Znakomici dokumentaliści –  ojciec i syn – Marcel i Paweł Łozińscy skierowali kamery na samych siebie i wyruszyli campingowego busem przez Europę, do Paryża, gdzie 70 lat temu urodził się Marcel. Założeniem było powstanie jednego, wspólnego  filmu drogi, którego są  reżyserami i bohaterami. Każdy z reżyserów zrobił jednak swój własny film ( Marcel Łoziński –Ojciec i syn w podróży)

Muzyka i cisza, reż. Dagmara Drzazga /Krystyna Nowojska/ 60’

Jan Sztwiertnia, genialny kompozytor, organista, pedagog, animator życia muzycznego na Śląsku Cieszyńskim. W 1940 roku został aresztowany przez hitlerowców i zamęczony w obozie Mauthausen Gusen w Austrii. Miał wówczas zaledwie 29 lat. Za niemal zupełnie zapomniana postacią Sztwiertni podążają młodzi filmowcy, a o ich pracy Dagmara Drzazga robi film.

Zwycięzca. Darek Strychalski, reż. Jakub Górajek /Jakub Górajek/ 22’

Historię Darka Strychalskiego, który w lipcu 2012 roku wziął udział w najcięższym ultramaratonie na świecie w Dolinie Śmierci w USA. Trasa biegu mierzy 217 km i musi zostać ukończona w ciągu 48 godzin. Trudności dodaje górzysty teren, a także temperatura powyżej 50 st. C. Darek ma częściowo sparaliżowane ciało oraz kłopoty ze wzrokiem, a pomimo to startuje w ultramaratonach i konkuruje ze zdrowymi.

Głód-33, reż. Ołeś Janczuk /Kijowskie Studio Filmów Fabularnych imienia O. Dowżenki/ 92’

Pierwszy film o masowym Morze Głodowym w 1933 roku. Powstał w 1990 roku, kiedy wszędzie w ZSRR otwierano archiwa i ludzie dowiadywali się o własnej historii.

Pogonka, reż. Aleksandra Rek /TVP Info/ 12′

Film o jednej z najbiedniejszych łódzkich ulic, Pogonce. Dzięki kamerom dzieci filmują swoją rzeczywistość, sąsiadów, rodziców. Jaki obraz wyłania się z tych nagrań?

Długi Resurs, reż. Aleksandra Rek /TVP 2/ 12’

Film o 83 letnim pilocie motolotniowym. Pan Zbigniew Czerwik mimo swojego wieku wciąż wzbija się w powietrze, jak mówi „dzień bez latania jest dniem straconym”. Mężczyzna walczy z upływającym czasem, najbardziej boi się, że kiedyś ciało odmówi mu posłuszeństwa i nie będzie mógł usiąść za sterem.

Dziewczyny do bicia, reż. Aleksandra Rek /TVP 2/ 12’

Reportaż o łódzkiej załodze ratowniczek medycznych. Ala i Brygida to kobiecy zespół, który doskonale radzi sobie w różnych sytuacjach, często w bardzo ekstremalnych. Ich codzienność to agresja, wypadki i śmierć. Autorzy podglądają ratowniczki podczas jednego z nocnych dyżurów.

Ołówek w ręku Boga, reż. Aleksandra Rek /TVP Info/ 12’

Opowieść o niezwykłej sile, która drzemie w człowieku, o chęci przetrwania mimo wszystko… Kasia Rosicka Jaczyńska była właścicielką agencji modelek, była piękna i podziwiana, aż zjawiła się choroba, stwardnienie zanikowe boczne. Reportaż o tym jak można znaleźć jasną stronę w tym, co najtragiczniejsze i jak można zachować godność będąc uzależnionym od innych.

Tajemnica kamienicy, reż. Aleksandra Rek, Magdalena Majewska /TVP Info/ 23’

W kamienicy przy Placu Kościelnym 4 w czasie II wojny światowej znajdował się Urząd Statystyczny, w którym powstawała kronika getta – codzienny biuletyn informujący o wydarzeniach w zamkniętej dzielnicy. Stąd można było też obserwować kładkę, która łączyła getto i pozostałą część miasta, to tu najczęściej popełniano samobójstwa, tu na podwórku wieszano ludzi. Tu mieszkała – jako dziecko – Ruth Eldar. Udało jej się przeżyć Auschwitz.

Obywatelka Dorotka, reż. Brygida Frosztęga-Kmiecik, Izabela Szukalska /TVP Katowice/ 20’

Tytułową bohaterką dokumentu jest Dorota Godwin. W czasach PRL-u, gdy się urodziła, partia ogłosiła nowy sukces – córka górnika i przodownicy pracy. Uosobienie wszelkich socjalistycznych cnót. Po 47 latach autorki filmu odnalazły cudowne dziecko. Dorota założyła własną rodzinę. Jak życie zweryfikowało propagandowe hasła? Czy Dorota wygrała czy przegrała swój los?

Artur Hajzer. Subiektywnie, reż. Dariusz Kmiecik /Paweł Laskosz/ 26’

Historia o znakomitym alpiniście i nietuzinkowym człowieku – Arturze Hajzerze opowiedziana przez jego żonę Izabelę. Opowieść o miłości do gór z perspektywy kobiety, której góry zabrały najbliższą osobę.

Feliks Parnell, reż. Andrzej Bednarek /WFO, TVP/ 24’

Film poświęcony choreografowi i baletmistrzowi Feliksowi Parnellowi, pomyślany jako osobista relacja Mistrza, wzbogacona materiałami archiwalnymi.

Orkiestra, reż. Andrzej Bednarek /WFO/

Johny poszedł na wojnę, reż. Dalton Trumbo, Luis Bunuel /Jules Brenner/ 110’

Młody amerykański żołnierz odkrywa w szpitalu wojskowym jak bardzo został okaleczony. Usiłuje nawiązać kontakt ze światem zewnętrznym, by powiedzieć wszystkim co z ludźmi robi wojna – ale wymaga to ciągłego rozliczania się z tym, co przyniosło mu jego krótkie życie.

Mocna kawa wcale nie jest taka zła, reż. Aleksander Pietrzak /Warszawska Szkoła Filmowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Badi Badi FX Studio, Aeroplan, Studio Filmowe Oko/ 49’

Jacek nie widział swojego syna przez 18 lat. Niespodziewanie syn pojawia się z wizytą u ojca na wsi. Film opowiada historię dwóch mężczyzn, którzy są zbyt uparci, aby się pogodzić i powiedzieć sobie co czują. W uzyskaniu zgody pomaga im żywiołowa kobieta, która od kilku lat żyje z Jackiem, oraz pewien mały chłopiec.

To byłoby coś pięknego, reż. Ania Morawiec /PWSFTviT/ 18’

Problem ludzkości z kolonizacją Marsa byłby już dawno rozwiązany, gdyby istniała możliwość powrotu z tej oddalonej o prawie rok lotu planety. W planowanej na 2023 rok wyprawie pod nazwą Mars One mają wziąć udział 4 osoby. Chęć uczestnictwa w misji zgłosiło ponad 200 tysięcy osób z całego świata w tym Pani Aleksandra, 57 letnia nauczycielka z Sosnowca.

Marzanna, reż. Mikołaj Szczęsny /Mikołaj Szczęsny/ 9’

Młoda kobieta wychodzi na spacer z wózkiem. Ludzie, których napotka i to, co się przydarzy po drodze wpłynie na jej dalsze decyzje.

Nawiść, reż. Tomasz Wasilewski /Akademia Filmu i Telewizji/ 13’

Subtelna opowieść o empatii dzieci, której dorośli są często – niestety – pozbawieni…

Georgica, reż. Sulev Keedus /Estonia/ 103’

II Wojna Światowa. Dwaj samotni mężczyźni na pustej wyspie usiłują pokonać towarzyszące im koszmary.

Trzy Kobiety, reż. Anna Jadowska /Agata Golańska Kolektyw Film/ 72’

Trzy bohaterki w różnym wieku. Wszystkie łączy miejsce – centrum Łodzi, które nie przypomina w niczym śródmieść innych dużych miast. Film próbuje pokazać portret specyficznej dzielnicy, mającej cechy przedmieścia i żyjącej życiem wiejskiej społeczności.

To tylko marzenia, reż. Jakub Michnikowski /Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Wajda Studio/ 23’

Pan Jan żyje w zniszczonym drewnianym dworku na obrzeżach Łodzi. Dzień mija za dniem. Jego współlokatorami są dwa psy i mała myszka. Jedyne co pozostało w życiu bohatera filmu to zamiłowanie do natury i marzenia.

Moje 89 Pokolenie, reż. Paweł Jóźwiak-Rodan /Projekcja Identyfikacja/ 64’

Crowdsourcingowy film dokumentalny, który składa się z materiałów nagranych przez samych bohaterów – urodzonych po 1989 roku.  Siedmioro głównych bohaterów, którzy przeżywają swoje pierwsze miłości, zdrady, rozstania oraz pragną realizować marzenia.

Bard, reż. Katarzyna Kościelak /Media Kontakt, TVP/ 91’

Film zrealizowany w 10. rocznicę śmierci wybitnego poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego. Z dokumentu, który jest próbą nakreślenia złożonego, wielowymiarowego portretu, wyłania się obraz postaci na swój sposób tragicznej: rozdartej między pasją tworzenia, perfekcjonizmem i własnymi słabościami.

Księżniczka, reż. Agnieszka Gomułka /As Film/ 60’

Rodzice Kingi chorej na autyzm, zmagają się z najcięższą decyzją swojego życia – o umieszczeniu córki w domu opieki. Mama Kingi opowiada o rozterkach i wciąż powracających wątpliwościach.

Takie śliwki… z zagranicy, reż. Marcin Wołkowicz /Tutto Arts & Media/ 17’

Historia 18 letniego Czeczena, który opowiada o swoim życiu w Polsce, o marzeniach i zderzeniu tych marzeń z rzeczywistością. Pokazana jest również lekcja w polskiej szkole – w klasie, w której obok Polaków uczą się młodzi mieszkańcy ośrodka dla uchodźców. Te dwie opowieści wzajemnie się dopełniają, tworząc skomplikowany obraz relacji między obiema narodowościami.

Niech żyje śmierć, reż. Fernando Arrabal /Francja, Tunezja/

Historia chłopca, którego ojciec zostaje skazany na śmierć podczas wojny domowej w Hiszpanii. Jego matka twierdzi, że ojciec nie został zabity, lecz popełnił samobójstwo. Dwunastoletni Fando nie mogąc wytrzymać presji matki, kościoła i szkoły ucieka w świat fantazji pełen onirycznych i brutalnych wizji.

Twarze, reż. Nikon Romanczenko /Ukraina/ 25’

Sceny z kijowskiego Majdanu, zarejestrowane pomiędzy listopadem 2013, a lutym 2014. Zbiorowy portret ludzi, którzy przyszli na Majdan w proteście przeciwko dyktaturze reżimu. Bezimienny tłum ma tutaj konkretne twarze osób walczących o prawo do godności.

Fritz Bauer – śmierć na raty, reż. Ilona Ziok /CV Films/ 97’

Fritz Bauer jako prokurator Hesji zainicjował pierwsze w Niemczech procesy oświęcimskie. Pomógł ujawnić światu zbrodniczy system masowych zbrodni nazistowskich. Niemcy bez działań Fritza Bauera wyglądałyby dziś całkiem inaczej, a sam bohater zapłacił za to najwyższą cenę. Zmarł w tajemniczych okolicznościach, a zagadka jego śmierci jest do dziś nierozwiązana.

W pułapce wojny, reż. Maciej Grabysa, Michał Król /Adam Parszywka/ 40’

Film przedstawia dramatyczną sytuację chrześcijan w Syrii, którzy żyją pomiędzy dwiema stronami konfliktu: armią Bashara Al Assada a Wolną Armią Syrii. To opowieść o trwającym od 2011 roku konflikcie w kraju z punktu widzenia chrześcijan, którzy w Syrii przed wojną stanowili dziesięcioprocentową mniejszość wyznaniową.

Weterani wojny, reż. Marek Mucha /Mucha Film/ 53’

Dokument o weteranach wojennych, powracających z misji w Afganistanie i Iraku. Reżyser pokazuje straszliwą cenę, jaką przyszło zapłacić weteranom po powrocie. Jeden z nich wyznaje: „wróciliśmy na kolejna wojnę, jeszcze gorszą i jeszcze trudniejszą, a nie do domu”.

Radosław, reż. Małgorzata Brama /Fundacja Artystyczna Erina B/ 43’

Opowieść o jednym z legendarnych przywódców Powstania Warszawskiego, ppłk. Janie Mazurkiewiczu, pseudonim „Radosław”. Historia filmu oparta na autentycznych relacjach ostatnich żyjących żołnierzy Zgrupowania Radosław.

Niegdyś moja matka, reż. Sophia Turkiewicz /Change Focus Media, Kalejdoskop Film/ 73’

Reżyserka filmu próbuje dociec, dlaczego przed laty matka oddała ją do sierocińca. Odtwarzając biografię swojej matki – na tle burzliwej historii XX wieku – autorka filmu poznaje okoliczności, które zdeterminowały losy obu kobiet.

Życie mojego brata, reż. Katarzyna Lesisz /PWSFTviT/ 20’

Portrety dwóch braci wychowanych na islandzkiej farmie. Historie braci związane z doliną stają się liryczną podróżą, podczas której bohaterowie poruszają ważne kwestie poczucia przynależności, tęsknoty za domem i poszukiwania swojego miejsca w życiu.

Czas i cisza, reż. Thomas Egloff /Szwajcaria/ 8’

Miłosz w Metrze – Poezja Miłosza w Japonii, reż. Waldemar Czechowski /Waldemar Czechowski/ 10′

Etiuda filmowa na temat recepcji poezji Czesława Miłosz w Japonii.

Moja Japonia – japoński palimpsest, reż. Waldemar Czechowski /Waldemar Czechowski/ 9’

Poetycka etiuda filmowa zrealizowana podczas pobytu reżysera w Japonii

Wystawa:

Multimedialna wystawa zbiorowa: Konsumując fikcję (Julia Kurek, Bartłomiej Jarmoliński, Małgorzata Rozenau, Artur Trojanowski, Dariusz Fodczuk, Jerzy Kosałka).

Skip to content