Przejdź do treści
Home » News » Dyskusyjny Klub Filmowy

Dyskusyjny Klub Filmowy

Wspaniali goście i niezwykłe seanse. Raz w miesiącu zapraszamy miłośników dobrego kina i sympatyków festiwalu do kina Kinematograf (w Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa 1) na Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu. Prezentujemy filmy fabularne i dokumentalne skłaniające do dyskusji o lękach, strachach, traumach, ale i próbach ich przezwyciężania. Zapraszamy także na spotkania ze wspaniałymi gośćmi.

22 października – pokaz filmu Mutzenbacher w reżyserii Ruth Beckermann oraz spotkanie z Olgą Wesołowską, doktorantką Uniwersytetu Łódzkiego i autorką pierwszej polskojęzycznej monografii reżyserki Ruth Beckermann, zatytułowanej „Poszukiwanie tożsamości w kraju (nie)pamięci. O dokumentalnej twórczości Ruth Beckermann”. Prelekcję poprowadziła dr Kalina Kupczyńska.
29 września – pokaz filmu Io w reżyserii Jerzego Skolimowskiego oraz spotkanie z Dominiką Repetto Czapską: blogerką i aktywistką kulinarną, miłośniczką kuchni roślinnej.
 
Uważnie, z empatią, o współistnieniu ludzi i zwierząt, w oparciu o historię przedstawioną przez Jerzego Skolimowskiego w filmie IO – tak dyskutowały podczas czwartkowego DKF-u Człowiek w Zagrożeniu prof. Monika Talarczyk i Dominika Repetto Czapska.
12 sieprnia – pokaz filmu Głupcy w reżyserii Tomasza Wasilewskiego oraz spotkanie z reżyserem i producentką Ewą Puszczyńską. 
Zarówno reżyser, jak i producentka Ewa Puszczyńska przyznali, że przygotowania do Głupców oparte były na solidnym researchu. Twórcy musieli m.in. dotrzeć do rodzin w Polsce, które żyją w podobny sposób jak bohaterowie grani przez Dorotę Kolak, Tomasza Tyndyka i Łukasza Simlata.
Spotkanie Tomaszem Wasilewskim i Ewą Puszczyńską poprowadził Mateusz Żebrowski z SŁOWO I FILM – Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Filmowej, który jest również redaktorem Miesięcznik KINO.

5 lipca Ennio, reż. Giuseppe Tornatore – spotkanie z Tomaszem Raczkiem – teatrologiem, krytykiem filmowym i publicystą. Dokument Ennio –  opowiada o jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, Ennio Morricone. Opowieściami o nim dzielą się artyści i reżyserzy tacy jak Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai.

9 czerwcaŚwiadectwo urodzenia, reż. Stanisław Różewicz – spotkanie z Andrzejem Sapiją, reżyserem, dokumentalistą, autorem filmów, których znaczna część poświęcona jest artystom (m.in.: Tadeuszowi Różewiczowi) i książki „Co Pan widzi? Różewicz filmowy”. Prowadzenie: prof. Katarzyna Mąka-Malatyńska, PWSFTviT w Łodzi.

 

24 majaMała mama, reż. Céline Sciamma – spotkanie z Robertem Milczarkiem, psychologiem, psychoterapeutą, prowadzącym m.in. zajęcia z rozwoju osobistego poprzez sztukę filmową. Prowadzenie: Anna Michalska, Muzeum Kinematografii w Łodzi.

12 kwietniaFilm balkonowy, reż. Paweł Łoziński – spotkanie z Pawłem Łozińskim, reżyserem filmu, dokumentalistą, pięciokrotnym laureatem Grand Prix Festiwalu. Prowadzenie: prof. Katarzyna Mąka-Malatyńska, PWSFTviT w Łodzi.

29 marcaInni ludzie, reż. Aleksandra Terpińska – spotkanie z Dorotą Masłowską, pisarką, autorką książki na podstawie, której powstał film i jego współscenarzystką. Prowadzenie: Jędrzej Słodkowski, „Gazeta Wyborcza”

Skip to content