27 lutego 2025 o godz. 17:00 w Kinie Kinematograf odbyła się kolejna, niezwykle ciekawa edycja DKF Człowiek w Zagrożeniu z filmem Nasienie świętej figi i spotkaniem z krytykiem filmowym Błażejem Hrapkowiczem.
Film Nasienie świętej figi powstał całkowicie w tajemnicy. Aktorzy niemal do momentu wejścia na plan nie wiedzieli, kto będzie jego reżyserem, zaś sam Rasoulof rzadko bywał na planie zdjęciowym, by nie przyciągać uwagi władz. Podczas zdjęć ekipa filmu często udawała, że kręci oficjalne materiały państwowe, a w rolę reżysera dla niepoznaki wcielał się jeden z aktorów.





Goście DKF Człowiek w Zagrożeniu „Nasienie świętej figi”
Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy, prezenter telewizyjny, konferansjer. Gospodarz programu „Kino Mówi” w Ale kino+ i „Premierowej Jazdy” na antenie Canal+. Dyrektor artystyczny festiwalu CINEMAFORUM w Warszawie. Współautor książek o tematyce filmowej. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Laureat Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka i Nagrody PISF.


Agata Zielińska – dziennikarka Radia Łódź, prowadząca cykl audycji „Historie nieodległe” poświęconych historii Łodzi i regionu, historie wielkie i małe, wydarzenia i ludzie.
Fragment rozmowy Agaty Zielińskiej z Błażejem Hrapkowiczem
W trakcie spotkania dziennikarka Agata Zielińska zapytała Błażeja Hrapkowicza o narażenie życia twórców Nasienia świętej figi. Krytyk odpowiedział:
[…] Obecny irański reżim jeszcze bardziej stwardniał, jeszcze bardziej się zradykalizował. Oczywiście, Islamska Republika Iranu trwa od dłuższego czasu, ale jeszcze jakiś czas temu, mimo obostrzeń, mimo cenzury, mimo trudności, mimo ryzyka, istniało coś takiego, jak wentyl bezpieczeństwa, podobny do tego w PRL. Pewne filmy powstawały jednak. Twórcy nie trafiali tak często do więzień. Filmy podróżowały na Zachód. Czasami reżimy autorytarne tak robią, żeby pokazać, że „zobaczcie, mamy u nas wolność”.
Podobna trajektoria była w Rosji Putina. Tam przez jakiś czas filmy Zwiagincewa były dotowane przez Ministerstwo Kultury; filmy takie jak „Lewiatan”, czyli krytykujące Rosję. Ale po to, żeby pokazać, że u nas jest wolność, że pozwalamy im kręcić takie filmy. A jak wiemy, reżim Putina też się zradykalizował i stał się właściwie już pełnoprawną dyktaturą.
Myślę, że podobnie jest niestety w Iranie.
Więcej na temat kulisów powstania filmu Nasienie świętej figi dowiecie się z materiału wideo opublikowanego poniżej.