Jury konkursu filmów dokumentalnych
KATARZYNA BOROWIECKA
dziennikarka radiowa i telewizyjna, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiowała także socjologię. W latach 2007–2020 pracowała w Programie III Polskiego Radia, gdzie prowadziła m.in. audycje: „Do Południa”, „Klub Trójki”, „ABC popkultury”. Tworzy autorski podcast o popkulturze – „POPcast. Zaprasza Katarzyna Borowiecka”. W Radiu 357 prowadzi audycję „Ekranizacja”, gdzie opowiada o wszystkim, co na ekranie – i srebrnym, i domowym.
ŁUKASZ MACIEJEWSKI
filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, asystent na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT w Łodzi. Dyrektor artystyczny i programowy festiwali: „Kino na Granicy”, „Wajda na Nowo”, „Alchemia Kina” i „Grand Prix Komeda”. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych oraz Światowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych „Fipresci”. Laureat nagród i odznaczeń państwowych – w tym „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Polonia Minor”. Laureat Nagród PISF w kategoriach: „książka roku” i „krytyk roku”. Autor i współautor kilkudziesięciu książek, m.in. wywiadów rzek z Krystianem Lupą, Jerzym Radziwiłowiczem i Danutą Stenką oraz trzech tomów „Aktorek”.
MONIKA TALARCZYK
dr hab., prof. PWSFTviT w Łodzi, historyczka kina, badaczka kina kobiet. Autorka książek: „PRL się śmieje! Polska komedia filmowa 1945-1989”, „Wszystko o Ewie. Filmy Barbary Sass a kino kobiet w drugiej połowie XX wieku”, „Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii” (Nagroda PISF), „Wanda Jakubowska. Od nowa”. Członkini Stowarzyszenia Kobiet Filmowców i współpracowniczka „Krytyki Politycznej”.
RAFAŁ WIŚNIEWSKI
Socjolog i menedżer, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, wykładowca, dr hab., prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego; były wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego; organizator i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE; członek Rady CBOS, Rady Naukowej Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Lublinie, Komitetu Polityki Naukowej przy ministrze nauki. Prowadzi badania i jest autorem publikacji dotyczących socjologii kultury i komunikacji międzykulturowej.
MARIA ZMARZ-KOCZANOWICZ
reżyserka filmowa, twórczyni kilkudziesięciu filmów dokumentalnych. Absolwentka malarstwa na ASP we Wrocławiu i reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2008-2016 była prodziekanem Wydziału Reżyserii PWSFTiTV w Łodzi, obecnie jest wykładowczynią tej uczelni, prowadzi zajęcia z filmu dokumentalnego. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca ’68”. Twórczyni takich filmów jak Urząd, Zwyczajny marzec, Wiera Gran, Gruba, Guczo. Notatki z życia
Jury konkursu reportaży telewizyjnych
BOGUMIŁA FIOŁEK-LUBCZYŃSKA
dr w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego, w latach 2013-2020 opiekunka koła naukowego „Krytycy Filmowi”. Laureatka nagród Rektora UŁ, m.in. za publikację książkową „Film, telewizja i komputery w edukacji humanistycznej. O audiowizualnych tekstach kultury” i „Wypowiedź dziennikarska. Teoria i praktyka”, red. B. Bogołębska, A. Kudra. Członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami oraz Polskiego Towarzystwa Retorycznego. Poetka, pasjonatka fabularnego filmu autorskiego, poetyckiego i dokumentalnego
GRZEGORZ GŁUSZAK
dziennikarz specjalizujący się w tematyce przestępczości zorganizowanej i meandrów polskiego wymiaru sprawiedliwości. Reporter programów telewizyjnych: „Uwaga!” i „Superwizjer” na antenie TVN. Laureat nagrody Grand Press w kategorii reportaż telewizyjny/wideo za cykl 25 lat za niewinność i Utracona młodość Tomasza Komendy, a także m.in. MediaTora, wyróżnienia honorowego Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego, Głównej Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za „publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszenie praw obywatelskich i praw człowieka”. Ubiegłoroczny zwycięzca konkursu reportaży telewizyjnych Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press oraz został wyróżniony na festiwalu Camera Obscura. Prywatnie ojciec i mąż, z zamiłowania żeglarz, stolarz i ogrodnik
SZYMON JADCZAK
Dziennikarz śledczy, od 2021 roku pracuje w Wirtualnej Polsce, wcześniej dla TVN. Jest autorem głośnych materiałów śledczych, m.in. (wspólnie z Mateuszem Ratajczakiem) o działalności posła i ówczesnego wiceministra sportu Łukasza Mejzy, opisywał także kontakty Krzysztofa Stanowskiego i Czesława Michniewicza z oskarżonymi w procesie „piłkarskiej mafii”, odkrył, że Polski Związek Piłki Nożnej zatrudnił Dominika G.,ps.”Grucha”, gangstera i neonazistę z Białegostoku, jako ochroniarza reprezentacji Polski. Jest laureatem Grand Pressa w kategorii „news” – razem z Maciejem Kucielem zrealizowali dla TVN reportaż „Dobre, bo szwedzkie”, o tym jak niemal dwieście ton kilkudziesięcioletniego mięsa trafiło do polskich konsumentów. Autor książki „Wisła w ogniu. Jak bandyci ukradli Wisłę Kraków”. Członek rady Instytutu Zamenhofa, pierwszego medialnego think-tanku w Europie Środkowej i Wschodniej.
Jury konkursu reportaży audio
JOANNA BACHURA-WOJTASIK
Dr w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego, opiekunka Radioznawczego Koła Naukowego. Teoretyk radia, podstawę jej zainteresowań badawczych stanowią radiowe gatunki artystyczne: słuchowisko, reportaż, feature. Bliski jest jej temat Holokaustu w literaturze dźwiękowej. Interesuje ją również współczesna kultura – jej przemiany, właściwości, funkcje, a także kulturowe badania nad dźwiękiem (sound studies).
AGNIESZKA PACHO
Dziennikarka tygodnika „Angora”, redaktor naczelna „Angorki”. Laureatka „Melchiora” za promowanie reportażu radiowego. Współtwórczyni i dyrektor Wioski Artystycznej Janowo, obozów dziennikarskich „Potęga prasy”. Podróżniczka i współtwórczyni Teatru Komedii Impro w Łodzi .
IRENA PIŁATOWSKA
Dziennikarka radiowa, reportażystka. Przez cztery dekady związana z Polskim Radiem; pracowała w Programie dla Zagranicy, Programie IV i I, a także w Studiu Reportażu i Dokumentu PR, którego stała się redaktor naczelną. Wielokrotnie nagradzana, m.in. Złotym Mikrofonem, uzyskiwała nominacje w konkursie Prix Italia. Autorka reportaży radiowych, m.in. Bo Ty jesteś ze mną, Przesłanie, Prawda odwrócona. W 2011 roku, za wybitne zasługi dla Polskiego Radia, prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2000 otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi.
Jury młodych krytyków Festiwalu Kamera Akcja
JAN BRZOZOWSKI
Student poznańskiego filmoznawstwa, licencjat poświęcił Pogardzie Godarda, Nocy amerykańskiej Truffaut oraz skomplikowanej relacji łączącej obu reżyserów. Publikuje na łamach portalu film.org.pl oraz internetowego tygodnika „Nowy Napis”. Poza kinem interesuje go również literatura amerykańska oraz francuska, a także piłka nożna. Żałuje w życiu tylko jednego: że nie jest kimś innym.
FRANCISZEK DRĄG
Absolwent filmoznawstwa i kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Wśród programerów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! odpowiada za filmy krótkometrażowe. Ma słabość do najnowszego kina niemieckiego, a zwłaszcza do twórczości Angeli Schanelec. Teksty filmowe publikował w „IMAGES”, „Fragile”, „artPapierze” i „Kinie”.
ŁUKASZ HOMZIUK