Przejdź do treści

Kobieta w zagrożeniu. Spotkanie po filmie „Mam na imię Szczęście”

Jednym z pokazów specjalnych w trakcie Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu była projekcja filmu Mam na imię Szczęście, reż. Nick Read, Ayse Toprak. Dokument przybliża historię Mutlu Kayi, tureckiej piosenkarki postrzelonej przez zazdrosnego mężczyznę, co definitywnie zakończyło jej ledwie rozpoczętą karierę i spowodowało niepełnosprawność oraz lata żmudnej rehabilitacji. To nie jedyna tragedia, jaka dotknęła rodzinę 19-latki. Twórcy filmu towarzyszą artystce w jej walce z bezkarnością sprawców tak zwanych zabójstw honorowych, których ofiarami pada wiele kobiet z południowo-wschodniej Turcji. Po projekcji odbyła się dyskusja z dr Ewą Linek z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Spotkanie poprowadziła Joanna Zielińska z Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Dr Ewa Linek przybliżyła kontekst współczesnej sytuacji kobiet w Turcji. – Tragedie, które są w tym kraju codziennością wynikają z tego, że mężczyźni mogą to robić. Przemoc ma podłoże kulturowe, gdzie honor i męskość są największymi wartościami– stwierdziła Linek.  Uwarunkowania kulturowe wymagają od mężczyzn, by byli silni i stanowczy, by nie płakali. Przemoc wobec kobiet wynika z toksycznej kultury i przyzwolenia na takie sytuacje. To przyzwolenie nie tylko społeczne, ale też prawne. Turecki rząd wprowadził paragraf o prowokacji, który usprawiedliwia zabójstwa kobiet – kontynuowała badaczka.

Kobieta w zagrożeniu jest w Turcji codziennością.  To się dzieje każdego dnia. Liczba kobietobójstw stale się zwiększa. W pierwszej dekadzie XXI wieku było 470 takich przypadków. Sam 2018 rok to już 440 przypadków, 2019 to z kolei 474 zabójstwa. Później nadszedł czas pandemii, w której kobiety zostały uwięzione w domu z oprawcami. Ta liczba wtedy drastycznie wzrosła – powiedziała Linek. Badaczka wspomniała o organizacji We Will Stop Femicide, która działa przeciw przemocy i niesprawiedliwości wobec kobiet na terenie Turcji:  To organizacja, która została przez państwo uznana za terrorystyczną. Mamy do czynienia z jawną próbą delegalizacji i tłumienia praw kobiet, praw człowieka. W końcu dopiero miesiąc temu sąd oddalił wniosek o delegalizacji We Will Stop Femicide. To jednak tylko jeden z wielu takich przypadków”.

– Ten film trwa tylko 80 minut. Nie wyrazi wszystkiego, co dzieje się w Turcji. Nie odda rozmiaru przemocy wobec kobiet – podkreśliła dr Ewa Linek. Badaczka przybliżyła też statystyki związane z poziomem wykształcenia społeczności, gdzie intensyfikuje się przemoc. – Jeżeli popatrzymy na częstotliwość, do największej liczby zabójstw dochodzi w ośrodkach mniej rozwiniętych. Nie wynika to jednak tylko z niższego poziomu edukacji wśród mężczyzn, a głównie z tego, że tamtejsze kobiety są bardziej podatne na manipulowanie i łatwiejsze do kontroli – stwierdziła. – Emancypacja i wykształcenie kobiet w Turcji wiąże się z gniewem i przemocą mężczyzn. Oni traktują to jako zamach na męskość – dodała.

Filip Grzędowski

 

19.10, czwartek,  11.00
Mam na imię Szczęście / My name is happy
Reżyseria: Nick Read, Ayse Toprak
Spotkanie z dr Ewą Linek z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Prowadzenie: Joanna Zielińska, Muzeum Kinematografii

Organizatorem Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Festiwal realizowany  jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi – Hanny Zdanowskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu i Festiwal Kamera Akcja tworzą sieć współpracy pod nazwą „Łódzki Festiwal Filmowy”.

Partnerem merytorycznym Festiwalu jest Uniwersytet Łódzki.

Patronat honorowy:  Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Patronat Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi, Politechnika Łódzka.

Partnerzy: PGE Dystrybucja, Atlas Sztuki, Monopolis, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, EC1, Łódź Film Commission, MCKB, Exaqua, Zoolek, Today’s, Audionomia, Łódzkie Centrum Wydarzeń, FINA, Biblioteka Miejska w Łodzi, Extreme Emotions, Łódzkie Centrum Filmowe, Toyota Brzezińska, Teatr Komedii Impro w Łodzi, Festiwal Kamera Akcja, Łódzki Festiwal Filmowy.

Patroni medialni: Tygodnik Angora, Radio Łódź, Radio 357, Łódź.pl, Wyborcza.pl, Filmpolski.pl, Raport o Stanie Świata, Spoiler Master, Brzmienie świata z lotu Drozda, K3. Podcast o dobrym życiu, Instytut Spraw Obywatelskich. 

Miejsca festiwalowe: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Think Film, Monopolis, Winni, NieWinni, WspółWinni.

Skip to content