Przejdź do treści
Home » News » Media nie mogą być folwarkiem. Spotkanie z Dariuszem Rosiakiem po filmie „Na naszych oczach”

Media nie mogą być folwarkiem. Spotkanie z Dariuszem Rosiakiem po filmie „Na naszych oczach”

Rolą Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest pochylanie się nad filmami dokumentalnymi oraz różnymi formami reportażu traktującymi o otaczającej nas rzeczywistości. Prezentowany w sekcji pokazów specjalnych film Na naszych oczach w reżyserii Vinay’ego Shukli to historia kilku lat z życia Ravisha Kumara – dziennikarza niezależnego telewizyjnego kanału informacyjnego w Indiach. Kiedy wielu jego kolegów po fachu sprowadza swoją pracę do wpisywania się w rządową propagandę, Kumar usiłuje sprzeciwić się fali dezinformacji. W dyskusji po projekcji wziął udział Dariusz Rosiak, dziennikarz oraz autor podcastu Raport o Stanie Świata. Dyskusję moderował Krzysztof Babij, politolog.

Jeżeli zawód dziennikarza ma mieć sens, to musi wyglądać tak, jak robi to ten pan na ekranie. Istotą rzeczy jest mówienie o prawdzie. Nie można dyskutować z ludźmi, że prawdy nie ma. Z punktu widzenia dziennikarza to nie ma znaczenia. Nie można mieć innej aspiracji niż mówienie prawdy – zaznaczył Dariusz Rosiak. – Każdy ma swoją prawdę, trochę taki świat sobie stworzyliśmy. Zadaniem dziennikarza nie jest przekonywanie ludzi czy Ziemia jest okrągła, czy płaska. Trzeba docierać do istoty rzeczy tak bardzo, jak się da – kontynuował Rosiak. – Jeżeli pozbędziemy się postulatu o prawdzie i możliwości dotarcia do niej, nasz zawód nie będzie miał sensu. Musimy pokazywać świat z różnej strony i dawać głos różnym stronom – dodał.

W trakcie spotkania podkreślono także rolę Indii w świecie współczesnej geopolityki: – Indie są obecnie bardzo ważne, w tej sytuacji wpływanie na to, co się dzieje w Indiach, jest bardzo ograniczone. Stany Zjednoczone nie decydują o wszystkim. Nie ma chętnych, by podkładać się za wolność prasy w Indiach. To musi się poprawić w procesie naturalnym, choć obecnie te perspektywy nie są optymistyczne – komentował autor podcastu Raport o Stanie Świata. – Musimy zdać sobie sprawę, że świat, w którym zachód stał w centrum, odchodzi. Wszystko zmienia się w przyspieszonym tempie, nie nadążamy za tym – dodał Rosiak.

Dariusz Rosiak skomentował także przyszłość polskiego rynku medialnego. – Media nie mogą być folwarkiem tych, którzy wygrali wybory. Ostatnie lata to kulminacja patologii z całych 30 lat. Po 1989 w Polsce nie było propozycji, by zrobić media prawdziwie publicznie – zaznaczył Rosiak. – Nie mam pojęcia, w jaki sposób nowy rząd podejdzie do tej sprawy. Nie wierzę w media publiczne w Polsce w formie, którą bym oczekiwał. Zmiana władzy nie zmienia mojego zdania – dodał. Dziennikarz skomentował także pomysł likwidacji mediów publicznych jako instytucji: – To dobry pomysł. Od tego należy zacząć. Ta sytuacja jest bardzo skomplikowane, łatwo to powiedzieć, ale co zrobić z dobrem, które również w tych miejscach jest? Co z Orkiestrą Polskiego Radia? Co z dobrem materialnym? Mam nadzieję, że Ci którzy, przejmują władzę, mają na to pomysł. Trzeba zachować to, co stanowi wartość mediów publicznych – zakończył Dariusz Rosiak.

Filip Grzędowski

21.10, sobota,  14:15
Vika! / Vika!
Na naszych oczach / While We Watched
Reżyseria: Vinay Shukla.
Spotkanie z Dariuszem Rosiakiem, autorem podcastu Raport o Stanie Świata.
Prowadzenie: Krzysztof Babij, politolog.

Organizatorem Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Festiwal realizowany  jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi – Hanny Zdanowskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu i Festiwal Kamera Akcja tworzą sieć współpracy pod nazwą „Łódzki Festiwal Filmowy”.

Partnerem merytorycznym Festiwalu jest Uniwersytet Łódzki.

Patronat honorowy:  Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Patronat Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi, Politechnika Łódzka.

Partnerzy: PGE Dystrybucja, Atlas Sztuki, Monopolis, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, EC1, Łódź Film Commission, MCKB, Exaqua, Zoolek, Today’s, Audionomia, Łódzkie Centrum Wydarzeń, FINA, Biblioteka Miejska w Łodzi, Extreme Emotions, Łódzkie Centrum Filmowe, Toyota Brzezińska, Teatr Komedii Impro w Łodzi, Festiwal Kamera Akcja, Łódzki Festiwal Filmowy.

Patroni medialni: Tygodnik Angora, Radio Łódź, Radio 357, Łódź.pl, Wyborcza.pl, Filmpolski.pl, Raport o Stanie Świata, Spoiler Master, Brzmienie świata z lotu Drozda, K3. Podcast o dobrym życiu, Instytut Spraw Obywatelskich. 

Miejsca festiwalowe: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Think Film, Monopolis, Winni, NieWinni, WspółWinni.

Skip to content