Przejdź do treści

Moda jako forma walki o wolność. Spotkanie po filmie „Niewidzialne piękno”

Filmem otwarcia 33. edycji Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu było Niewidzialne piękno, dokument przybliżający historię amerykańskiej ikony mody Bethaan Hardison, która z czasem stała się niezwykle wpływową aktywistką sprzeciwiającą się dyskryminacji rasowej w świecie mody. Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z Agnieszką Obszańską, dziennikarką kulturalną z Radia 357. Dyskusję moderowała dr Kamila Żukowska z Uniwersytetu Łódzkiego.

To nieco wyidealizowany film o walecznej Bethann. Trzeba jednak oddać, że to nieprawdopodobna postać, która zagryzła zęby i swoim działaniem dała bardzo duży impuls do zmian. Często działała wbrew swojemu ciału, swoim siłom, wbrew swojej głowie – mówiła Agnieszka Obszańska. – W filmie przedstawiona jest jako potrzebna rewolucjonistka. W takich momentach jednak myślę sobie, że takie rewolucje zaczynają się od nas i od działania. Rewolucją jest na przykład to, że mieszkając w mały miasteczku, zakładamy na siebie coś, co nas wyraża. Moda jest formą walki o wolność – dodała dziennikarka.

Obszańska powiedziała także, że należy zwracać uwagę na to, co na pierwszy rzut oka jest niezauważalne. – Bethann pokazywała, gdzie są pęknięcia. Trzeba walczyć o miejsca, które nie mają rozgłosu ani pieniędzy. To na przykład instytucje kultury w małych miasteczkach i na wsiach. Czasem dzieją się tam fantastyczne rzeczy. Czasem są tam kreatywni ludzie, którzy robią piękną robotę bez rozgłosu i pieniędzy. Od każdego z nas zależy, o czym będziemy chcieli opowiadać – skomentowała rolę dziennikarstwa.

Gościni zdradziła, jaki wpływ wywarł na nią prezentowany film. – W kontekście „Niewidzialnego piękna” myślę sobie, że ja jako dziennikarka jestem od tego, by opowiadać o inicjatywach i ludziach, którzy mają pod górę.

Dziennikarka na co dzień pracująca w Radiu 357 opowiedziała o satysfakcji oraz wyzwaniach płynących z zawodu. – Dziennikarstwo jest przygodą. Z drugiej strony to także niezwykle odpowiedzialny zawód – stwierdziła. – Od momentu podjęcia tematu zależy nie tylko 5 minut na antenie czy jedna szpalta w gazecie. Od tego zależy, co pomyśli ktoś po drugiej stronie. Co pomyśli odbiorca? Narracje kształtuje się przez słowo, a idealne media pokazują świat w pełnej jego złożoności – podsumowała Agnieszka Obszańska.

Filip Grzędowski

 

20.10, czwartek,  9.00
Niewidzialne piękno / Invisible Beauty
Reżyseria: Bethann Hardison, Frédéric Tcheng.
Spotkanie z Agnieszką Obszańską, dziennikarką kulturalną z Radia 357.
Prowadzenie: dr Kamila Żukowska, Uniwersytet Łódzki.

Organizatorem Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Festiwal realizowany  jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi – Hanny Zdanowskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu i Festiwal Kamera Akcja tworzą sieć współpracy pod nazwą „Łódzki Festiwal Filmowy”.

Partnerem merytorycznym Festiwalu jest Uniwersytet Łódzki.

Patronat honorowy:  Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Patronat Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi, Politechnika Łódzka.

Partnerzy: PGE Dystrybucja, Atlas Sztuki, Monopolis, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, EC1, Łódź Film Commission, MCKB, Exaqua, Zoolek, Today’s, Audionomia, Łódzkie Centrum Wydarzeń, FINA, Biblioteka Miejska w Łodzi, Extreme Emotions, Łódzkie Centrum Filmowe, Toyota Brzezińska, Teatr Komedii Impro w Łodzi, Festiwal Kamera Akcja, Łódzki Festiwal Filmowy.

Patroni medialni: Tygodnik Angora, Radio Łódź, Radio 357, Łódź.pl, Wyborcza.pl, Filmpolski.pl, Raport o Stanie Świata, Spoiler Master, Brzmienie świata z lotu Drozda, K3. Podcast o dobrym życiu, Instytut Spraw Obywatelskich. 

Miejsca festiwalowe: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Think Film, Monopolis, Winni, NieWinni, WspółWinni.

Skip to content