Przejdź do treści
Home » News » Mój jest ten kawałek Oregonu. Spotkanie po filmie „Bezdroża”

Mój jest ten kawałek Oregonu. Spotkanie po filmie „Bezdroża”

Bezdroża w reżyserii Mikaela Lypinskiego to kolejny tytuł z prezentowanych w Konkursie filmów dokumentalnych. Skupiający się na małej społeczności zamieszkującej górskie lasy stanu Oregon dokument jest opowieścią o ludziach po przejściach. Czas płynie tu inaczej. Spartańskie warunki wynagradza poczucie wolność i życie na własnych zasadach. Dla lokalnej społeczności najważniejszy jest kontakt z naturą i drugim człowiekiem. Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z reżyserem Mikaelem Lypinskim oraz montażystą Marcinem Sucharskim. Dyskusję moderował Robert Milczarek, psycholog i autor bloga Seanspsychologiczny.pl. 

Prowadzący dyskusję Robert Milczarek zauważył, że w Bezdrożach ważnym tematem jest szukanie swojego miejsca oddalonego od współczesnej cywilizacji. – Ten film dzieje się w miejscu, gdzie psychika odpoczywa. Bohaterowie poszukują własnego miejsca, odnajdują ukojenie – rozpoczął psycholog. Mikael Lypinski podkreślił, jak istotne było dla niego tworzenie tego filmu: – To mój drugi film zrealizowany w Stanach, każdy z nich dotyczy ludzi żyjących poza systemem. To temat, który fascynuje mnie także bardzo osobiście. Sam szukam miejsca dla siebie na świecie. Bliżej mi do miejsc, które filmuje: do natury, do oddalenia. Trochę, dlatego podążam za takimi bohaterami – zdradził reżyser Bezdroży.

Marcin Sucharski podzielił się z widownią kulisami pracy montażysty przy tym projekcie. – To przykład filmu, który nie posiada własnej wewnętrznej dramaturgii. Razem z Mikaelem musieliśmy stworzyć wędrówkę myśli. Było to wyzwanie, w które weszliśmy razem – powiedział Sucharski. Jak wyglądało to z punktu widzenia reżysera?  Na planie filmowym byłem sam. Już w trakcie zdjęć wiedziałem, że dzieje się raczej mało. Marcin bardzo pomógł mi znaleźć rytm, wokół którego ułożyliśmy historię. Długo rozmawialiśmy o filmie, a dopiero potem siadaliśmy do pracy w montażowni – dopowiedział Lypinski.

Twórcy opowiedzieli także o dalszych losach bohaterów. Lypinski podzielił się z widownią smutną informacją o niedawnej śmierci głównego bohatera filmu, Buzza. – Buzz zmarł miesiąc temu, dość nieoczekiwanie. Do końca jednak pozostał na miejscu, nigdy nie opuścił swojego miejsca na ziemi – powiedział reżyser.

 Dzięki temu filmowi zrozumiałem, o co tak naprawdę tym ludziom chodzi. Masz wokół siebie kilka osób, naturę i zwierzęta. Nic więcej ci do życia nie potrzeba. Te podstawowe kontakty i relacje wystarczą, by czuć pociechę. Tego tak naprawdę nauczył mnie ten film. Paradoksalnie wydaje się, że to niewiele, jednak jest to dla nas niemal niedościgniony poziom wolności – podsumował pracę nad filmem Lypinski.

Filip Grzędowski

 

18.10, środa,  20.15
Bezdroża / Unpaved
Reżyseria: Mikael Lypinski
Po seansie spotkanie z Mikaelem Lypinskim, reżyserem i Marcinem Sucharskim, montażystą.
Prowadzenie: Robert Milczarek, psycholog, autor bloga Seanspsychologiczny.pl, www.robertmilczarek.pl

Organizatorem Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Festiwal realizowany  jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi – Hanny Zdanowskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu i Festiwal Kamera Akcja tworzą sieć współpracy pod nazwą „Łódzki Festiwal Filmowy”.

Partnerem merytorycznym Festiwalu jest Uniwersytet Łódzki.

Patronat honorowy:  Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Patronat Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi, Politechnika Łódzka.

Partnerzy: PGE Dystrybucja, Atlas Sztuki, Monopolis, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, EC1, Łódź Film Commission, MCKB, Exaqua, Zoolek, Today’s, Audionomia, Łódzkie Centrum Wydarzeń, FINA, Biblioteka Miejska w Łodzi, Extreme Emotions, Łódzkie Centrum Filmowe, Toyota Brzezińska, Teatr Komedii Impro w Łodzi, Festiwal Kamera Akcja, Łódzki Festiwal Filmowy.

Patroni medialni: Tygodnik Angora, Radio Łódź, Radio 357, Łódź.pl, Wyborcza.pl, Filmpolski.pl, Raport o Stanie Świata, Spoiler Master, Brzmienie świata z lotu Drozda, K3. Podcast o dobrym życiu, Instytut Spraw Obywatelskich. 

Miejsca festiwalowe: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Think Film, Monopolis, Winni, NieWinni, WspółWinni.

Skip to content