Skip to content
Przejdź do treści

„Nowa korzenność”. Spotkanie po filmie „Zagrajmy razem”

W Doolin, miasteczku na zachodnim wybrzeżu Irlandii, mieszkańcy odnajdują radość we wspólnym muzykowaniu. Tradycyjne irlandzkie melodie można usłyszeć co wieczór w pubach, z czego chętnie korzystają turyści. Tak wygląda filmowy świat dokumentu Zagrajmy razem pokazywanego na 33. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Po projekcji odbyło się spotkanie z Pawłem Drozdem, wieloletnim dziennikarzem radiowej Trójki oraz autorem podcastu Brzmienie Świata z lotu Drozda. Rozmowę poprowadził Jędrzej Słodkowski z Gazety Wyborczej.

Słowo, które od razu przychodziło mi na myśl w trakcie seansu to „korzenność”. To rzadko wykorzystane słowo, które mieści w sobie wiele znaczeń. Zagrajmy razem to właśnie taki film o poszukiwaniu miejsca, w którym możemy się zatrzymać, jednocześnie mając połączenie ze swoją przeszłością, własną historią i innym miejscem – rozpoczął Paweł Drozd. – Mimo wszystko to historia o tym, że można tę „korzenność” nabyć. Jeżeli to nie tylko podejście turystyczne, można w to „wejście” wejść i tam zostać. Nie każdy musi grać na fletach, skrzypcach czy gitarach, ale można stać się członkiem tej społeczności – dodał dziennikarz.

Zdaniem Pawła Drozda „nowa korzenność” to możliwość odnalezienie się w innym miejscu. – Nie chodzi jednak tylko o zaaklimatyzowanie się, ale o poczucie zakorzenienia w tej ziemi – dodał. Autor podcastu Brzmienie świata mówił także, że poszukiwanie własnej tożsamości nie tylko terytorialnej, ale kulturowej jest zgodne z ludzką naturą. To odwieczna motywacja, by być częścią wspólnoty i przynależeć do konkretnego miejsca. – W Polsce podobnym mikrorejonem jest Urzecze. Tam przez wspólny taniec, wspólną muzykę, wspólną społeczność lokalna „korzenność” odżywa. Chodzi o poczucie nie tylko związku ze swoją ziemią, ale potrzebę zbiorowości i zanurzenie w kulturze – mówił.

W trakcie spotkania poza podkreśleniem uniwersalnego poszukiwania „korzenności” zwrócono także uwagę na specyficzny kontekst irlandzkiej rzeczywistości. – Istotne jest to, że Irlandia była pod rządami angielskimi przez 750 lat. Raptem 100 lat temu uzyskali niepodległość. Dla nich pielęgnowanie „korzenności” jest niezbędne, żeby przetrwać. Takich małych społeczności jak Doolin jest więcej. Kolonialne doświadczenie Irlandii wpływa na ich potrzebę poczucia własnej tożsamości – powiedział Paweł Drozd.

Paweł Drozd i Jędrzej Słodkowski rozmawiali także o autentyczność symboli kulturowych w kontekście poczucia lokalnej tożsamości. Dziennikarze przywołali przykład wierzby, która stała się w Polsce symbolem narodowym powiązanym z Fryderykiem Chopinem, podczas gdy w rzeczywistości to roślina, która trafiła na ziemie polskie z dzisiejszej Holandii. – W różnorodności jest siła. PRL wmówił nam, że jesteśmy społeczeństwem homogenicznym, że istnieje zbiór cech, które definiują prawdziwego Polaka. Tymczasem jesteśmy różni, Polakami są Kaszubi, Ślązacy. Nasza tożsamość kulturowa jest szeroka – mówił Drozd. 

 

Filip Grzędowski

 

21.10, sobota,  12:00
Zagrajmy razem / The Job Of Songs
Reżyseria: Lila Schmitz. 
Po seansie potkanie z Pawłem Drozdem, autorem podcastu Brzmienie świata z lotu Drozda. Prowadzenie: Jędrzej Słodkowski, „Gazeta Wyborcza”.

Organizatorem Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Festiwal realizowany  jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi – Hanny Zdanowskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu i Festiwal Kamera Akcja tworzą sieć współpracy pod nazwą „Łódzki Festiwal Filmowy”.

Partnerem merytorycznym Festiwalu jest Uniwersytet Łódzki.

Patronat honorowy:  Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Patronat Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi, Politechnika Łódzka.

Partnerzy: PGE Dystrybucja, Atlas Sztuki, Monopolis, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, EC1, Łódź Film Commission, MCKB, Exaqua, Zoolek, Today’s, Audionomia, Łódzkie Centrum Wydarzeń, FINA, Biblioteka Miejska w Łodzi, Extreme Emotions, Łódzkie Centrum Filmowe, Toyota Brzezińska, Teatr Komedii Impro w Łodzi, Festiwal Kamera Akcja, Łódzki Festiwal Filmowy.

Patroni medialni: Tygodnik Angora, Radio Łódź, Radio 357, Łódź.pl, Wyborcza.pl, Filmpolski.pl, Raport o Stanie Świata, Spoiler Master, Brzmienie świata z lotu Drozda, K3. Podcast o dobrym życiu, Instytut Spraw Obywatelskich. 

Miejsca festiwalowe: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Think Film, Monopolis, Winni, NieWinni, WspółWinni.