Przejdź do treści
Home » News » Sergiej Łoźnica gościem Festiwalu!

Sergiej Łoźnica gościem Festiwalu!

Jest jednym z najbardziej znanych ukraińskich reżyserów. Po latach pracy w Kijowskim Instytucie Cybernetyki, jako naukowiec specjalizujący się w badaniach nad sztuczną inteligencją, zmienił kierunek i ukończył Rosyjski Państwowy Instytut Kinematografii w Moskwie. Jego filmy wielokrotnie nominowano i nagradzano w konkursach na polskich i światowych festiwalach (m.in. Nagroda FIPRESCI dla Najlepszego filmu za „We mgle” w Cannes). Sergiej Łoźnica spotka się z publicznością w sobotę, 21 października w kinie Kinematograf w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wydarzenie poprzedzi projekcja filmu „Babi jar. Konteksty” (2021) o godzinie 16:45.

Siergiej Łoźnica w swojej filmografii wielokrotnie powracał do metody pracy twórczej opartej na konstruowaniu obrazów z archiwalnych materiałów. Tak jest m.in. w „Babi Jar. Konteksty”. W dniach 29-30 września 1941 r. tzw. Einsatzgruppe, w asyście dwóch batalionów policji ukraińskiej, zastrzeliły w wąwozie Babi Jar nieopodal Kijowa ponad 33 tysiące Żydów. Film rekonstruuje kontekst historyczny tej sytuacji tragedia poprzez materiały archiwalne dokumentujące niemiecką okupację. „Babi Jar. Konteksty” zdobył wyróżnienie w konkursie Złote Oko na MFF w Cannes w 2021 roku.


Siergiej Łoźnica jest laureatem Nagrody im. Krzysztofa Talczewskiego dla twórcy, który bazując na materiałach archiwalnych zajmuje stanowisko w ważnych sprawach dotyczących zagrożeń stojących przed ludzkością. Nagrodę w wysokości 10 tys. zł ufundowaną przez Atlas Sztuki przyznaje kapituła w składzie: Agnieszka Holland, reżyserka, Joanna Talczewska, montażystka, Maciej Grzywaczewski, producent, Piotr Kukla, autor zdjęć filmowych. Nagroda zostanie wręczona podczas sobotniej gali Festiwalu (21 października, godzina 20:00, Monopolis, dr. Stefana Kopcińskiego 62).

Fundator nagrody: 

Organizatorem Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Festiwal realizowany  jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi – Hanny Zdanowskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu i Festiwal Kamera Akcja tworzą sieć współpracy pod nazwą „Łódzki Festiwal Filmowy”.

Partnerem merytorycznym Festiwalu jest Uniwersytet Łódzki.

Patronat honorowy:  Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Patronat Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi, Politechnika Łódzka.

Partnerzy: PGE Dystrybucja, Atlas Sztuki, Monopolis, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, EC1, Łódź Film Commission, MCKB, Exaqua, Zoolek, Today’s, Audionomia, Łódzkie Centrum Wydarzeń, FINA, Biblioteka Miejska w Łodzi, Extreme Emotions, Łódzkie Centrum Filmowe, Toyota Brzezińska, Teatr Komedii Impro w Łodzi, Festiwal Kamera Akcja, Łódzki Festiwal Filmowy.

Patroni medialni: Tygodnik Angora, Radio Łódź, Radio 357, Łódź.pl, Wyborcza.pl, Filmpolski.pl, Raport o Stanie Świata, Spoiler Master, Brzmienie świata z lotu Drozda, K3. Podcast o dobrym życiu.

Miejsca festiwalowe: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Think Film, Monopolis, Winni, NieWinni, WspółWinni.

Skip to content