Przejdź do treści

Śląsk, czyli kopalnia tematów. Spotkanie z twórcami filmu „Lombard”

Być może najgłośniejszym tytułem w Konkursie filmów dokumentalnych jest Lombard w reżyserii Łukasza Kowalskiego. Nagrodzony polską nagrodą filmową Orzeł dla najlepszego dokumentu film opowiada historię osobliwego lombardu przy ulicy Wytrwałych w Bytomiu. W trakcie Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu odbyło się spotkanie z reżyserem filmu Łukaszem Kowalskim oraz producentką Anną Mazerant. Spotkanie poprowadził dr Krzysztof Jajko, filmoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego.

Trudno by dokumentalista lub reportażysta nie interesował się drugim człowiekiem. Sam lombard odkryłem przypadkiem kręcąc inny reportaż. Pierwsze wrażenie było czarujące. Była w nim masa przedmiotów, za każdym z nich stała inna historia. Jednak dość szybko okazało się, że nie będziemy podążać za przedmiotem, a za bohaterami – pracownikami lombardu, którzy to wszystko spajają – opowiedział Łukasz Kowalski. Autor wspomniał także o tym, dlaczego to właśnie Śląsk jest ważnym  miejscem w jego twórczości. – Chcąc opowiadać takie historie i chcąc być blisko takich tematów społecznych, warto wybrać się na Śląsk. To dobre miejsce do obserwowania świata, który bardzo szybko się zmienia. Śląsk to kopalnia tematów dla dokumentalistów, reportażystów, pisarzy – dodał Kowalski.

Anna Mazerant przybliżyła historię powstania filmu, od pomysłu po jego realizację – Do Szkoły Wajdy szliśmy z nastawieniem, że zrobimy krótki metraż. Było jednak wiadomo, że ta historia jest długa i wymaga dłuższego metrażu. Marcel Łoziński mówił Łukaszowi «Ty spędzisz w tym lombardzie kilka lat i zrobisz piękny film». Śmialiśmy się z tego, ale okazało się to faktem – opowiedziała Mazerant. 

Producentka wspomniała także o pozyskiwaniu środków na finansowanie filmu za granicą. – To wszystko byłoby niemożliwe, gdyby nie Doc Lab Poland i Doc Incubator, gdzie dowiedzieliśmy się, jak starać się o fundusze oraz jak działa cały ten świat. Dzięki temu udało się nam wyjść poza Polskę. Byliśmy na festiwalach w Kopenhadze, Melbourne, Sydney. Jesteśmy dumni z naszego filmu – reżyser, kontynuując myśl producentki, wspomniał o recepcji filmu za granicą. – Emocje, którymi chcieliśmy operować, po części inspirowaliśmy filmami Czechosłowackiej Nowej Fali. Ważne było, by przedstawić wagę opowiadanej historii, jednak chcieliśmy zrobić to w sposób ciepły, taki który, nie szydzi z bohaterów, ale odda ich radość i optymizm. Misja uwrażliwiania ludzi powiodła się również za granicą – dodał Kowalski.

Jednym z wątków rozmowy był również proces budowania relacji z bohaterami, który trwał prawie dwa lata. Łukasz Kowalski zdradził, że początkowo klienci byli bardzo niechętni do współpracy z filmowcami. – Społeczność Bobrka była wrogo nastawiona do dziennikarzy i reportażystów, którzy do tej pory przyjeżdżali do nich jak do zwierząt w ZOO, żeby pokazać tamtejszą biedę. Nam chodziło o coś innego.

A co dzisiaj dzieje się z bohaterami Lomabrdu? – Jola i Wiesiek chcą dziś otworzyć nowe, mniejsze lombardy. Chociaż się rozstali, chodzą słuchy, że znowu umawiają się na randki… – zdradziła na koniec Anna Mazerant.

Filip Grzędowski

 

18.10, środa, 18.15 
 Lombard / The Pawnshop
Reżyseria: Łukasz Kowalski. 
Po seansie spotkanie z Łukaszem Kowalskim, reżyserem, Anną Mazerant, producentką.
Prowadzenie: dr Krzysztof Jajko, filmoznawca.

Organizatorem Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Festiwal realizowany  jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi – Hanny Zdanowskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu i Festiwal Kamera Akcja tworzą sieć współpracy pod nazwą „Łódzki Festiwal Filmowy”.

Partnerem merytorycznym Festiwalu jest Uniwersytet Łódzki.

Patronat honorowy:  Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Patronat Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi, Politechnika Łódzka.

Partnerzy: PGE Dystrybucja, Atlas Sztuki, Monopolis, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, EC1, Łódź Film Commission, MCKB, Exaqua, Zoolek, Today’s, Audionomia, Łódzkie Centrum Wydarzeń, FINA, Biblioteka Miejska w Łodzi, Extreme Emotions, Łódzkie Centrum Filmowe, Toyota Brzezińska, Teatr Komedii Impro w Łodzi, Festiwal Kamera Akcja, Łódzki Festiwal Filmowy.

Patroni medialni: Tygodnik Angora, Radio Łódź, Radio 357, Łódź.pl, Wyborcza.pl, Filmpolski.pl, Raport o Stanie Świata, Spoiler Master, Brzmienie świata z lotu Drozda, K3. Podcast o dobrym życiu, Instytut Spraw Obywatelskich. 

Miejsca festiwalowe: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Think Film, Monopolis, Winni, NieWinni, WspółWinni.

Skip to content