Gdzie szukać bohatera i jak pozyskać jego zaufanie, by się przed nami otworzył? – wspólnie z Pawłem Łozińskim i uczniami XXVI LO w Łodzi szukaliśmy odpowiedzi na to pytanie. Dyskusję z twórcą poprzedziła projekcja „Filmu balkonowego”.
– Kiedy sam szukam czegoś w życiu lub odpowiedzi na jakieś pytania, próbuję je zadać innym ludziom. Jak nie umiem sobie z czymś poradzić albo coś mnie denerwuje, zaczynam szukać wokół tego tematu pomysłu na film.
– Kiedy siedziałem na balkonie, przyszło mi do głowy, że skoro i tak przyglądam się przechodniom, i tak mimowolnie podsłuchuję ich rozmowy, i tak zastanawiam się dokąd idą – albo ujmując rzecz metaforycznie – w którą stronę kroczą przez życie, to może zajmę się tym filmowo – opowiadał Paweł Łoziński. – „Kim jesteś? Czego byś chciał?” – te dwa pytania wypożyczyłem z filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Gadające głowy”. To są pytania, które otwierają człowieka. Wydają się z pozoru łatwe, ale w ogóle do łatwych nie należą. Wymagają zatrzymania się i pomyślenia.
Jednym z tematów, który pojawił się w rozmowie było zarabianie pieniędzy poprzez udostępnianie materiałów na platformach streamingowych. Łoziński wspomniał, że jeden z bohaterów próbował namówić go na publikowanie materiałów realizowanych z balkonu w odcinkach. – Dla mnie jednak zawsze liczy się bohater, nawiązana z nim więź i wzajemne zaufanie. Nie chciałem być balkonowym patostreamerem – podsumował reżyser.
Spotkanie moderował Jakub Wiewiórski.
Projekcja „Filmu balkonowego” (2021) oraz spotkanie z Pawłem Łozińskim
XXVI Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi
7 grudnia 2023
fot. Karolina Czepkiewicz