33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu i 14. Festiwal Kamera Akcja zapraszają na 𝗳𝗶𝗹𝗺𝗼𝘄𝘆 𝗽𝗿𝗼𝗹𝗼𝗴 zapowiadający nadchodzące edycje obu wydarzeń.
12 maja (piątek) o godzinie 18:00 w Mediatece MeMo (ul. Moniuszki 5) odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Dear Fredy” oraz spotkanie (online) z reżyserem Rubim Gatą.
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ:
https://memo.lodz.pl/…/homoseksualisci-w-czasie-ii…
https://memo.lodz.pl/…/homoseksualisci-w-czasie-ii…
Wydarzenie rozpoczniemy projekcją dokumentu „Dear Fredy”, który prezentowany był na blisko 50 festiwalach na całym świecie, zdobywając nagrody m.in. w Grenoble, Calgary czy Houston i stanowi ważny głos nt. losów homoseksualnej społeczności w czasie II wojny światowej. Po seansie zapraszamy na rozmowę z reżyserem, który opowie m.in. o spotkaniach z ludźmi, którzy znali Fredy’ego osobiście, oraz o odważnych decyzjach artystycznych, które podjął, realizując dokument.
Fredy Hirsch, niemiecki Żyd i homoseksualny mężczyzna, miał zaledwie 19 lat, kiedy ogłoszono ustawy norymberskie. Postanowił wyemigrować do Czechosłowacji. Został nauczycielem wychowania fizycznego w żydowskim klubie Makkabi Brno i stał się ważną postacią w życiu swoich uczniów. Po deportacji Żydów do Getta Theresienstadt objął opiekę nad ponad 4 tysiącami młodych ludzi. We wrześniu 1943 roku został przetransportowany do obozu Auschwitz-Birkenau, ale nie poddał się. Przekonał doktora Mengele do stworzenia osobnego baraku dla dzieci i młodzieży w obozie familijnym dla Żydów z Theresienstadt. Paradoksalnie to właśnie tam po raz pierwszy sam zaznał życia wolnego od homofobii. Związał się z innym mężczyzną i żył tak otwarcie, jak było to możliwe. Działając w konspiracji z innymi członkami obozowego ruchu oporu, brał udział w przygotowywaniu powstania, do którego nigdy nie doszło. Okoliczności jego śmierci pozostają do dziś tajemnicą, którą próbuje rozwiązać film Rubiego Gaty.
Wydarzenie organizowane jest w ramach sieci współpracy o nazwie „Łódzki Festiwal Filmowy”. Inicjatywa oznacza kooperację programową i promocyjną Festiwalu Kamera Akcja oraz Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
14. Festiwal Kamera Akcja (stacjonarnie: 12-15.10.2023, online: 16-19.10.2023) dofinansowany jest z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Mecenasem festiwalu jest Uniwersytet Łódzki. Partnerem głównym Szkoła Filmowa w Łodzi.
33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu (stacjonarnie: 16-22.10.2023, online: 16-19.10.2023) dofinansowany jest z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerzy to m.in. NCK, SFP, PGE Dystrybucja, Tygodnik Angora, MCKB, Exaqua.