Przejdź do treści
Home » News » Wiek to przecież jedynie stan umysłu. Spotkanie po filmie „VIKA!”

Wiek to przecież jedynie stan umysłu. Spotkanie po filmie „VIKA!”

Życie zaczyna się po osiemdziesiątce. Prezentowany w trakcie 33. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu dokument Vika! to pełna energii opowieść o 84-letniej Vice, gwieździe warszawskich klubów. Charyzmatyczna DJ-ka to kolorowy ptak, który otacza się młodszymi od siebie ludźmi. Wiek to przecież jedynie stan umysłu. Po projekcji odbyło się spotkanie online, podczas którego reżyserka filmu Agnieszka Zwiefka opowiedziała o powstaniu filmu. Rozmowę poprowadziła dr Kamila Żukowska z Uniwersytetu Łódzkiego.

– Ten film to efekt czteroletniej pracy z Viką. Wydawało mi się, że w wieku 30 lat przechodziłam pewien kryzys i nie czerpałam już takiej radości ze świata. Vika pokazała mi, że można żyć na własnych zasadach niezależnie od wieku – rozpoczęła reżyserka. – Gdy pierwszy raz powiedziałam jej o intencji zrobienia filmu, pogoniła mnie w cholerę. Nie byłam pierwszą dokumentalistką, która puka do jej drzwi. Byłam jednak jedyną, która wracała. Po roku rozmów i filmowania Vika zgodziła się – dodała. Reżyserka opowiedziała także o swojej relacji z tytułową bohaterką po zakończeniu produkcji filmu. Rola dokumentalisty nie kończy się w momencie premiery filmu. Vika jest dla mnie jak rodzina, do dziś jest bardzo ważna w moim życiu – mówiła Agnieszka Zwiefka.

VIKA! to kolorowe, choć bardzo intymne kino dokumentalne. Autorka filmu opowiedziała o swoich intencjach związanych z przedstawieniem głównej bohaterki: – W kinie ważna jest dla mnie intymność. Największą walutą w kinie dokumentalnym jest czas, który autor filmowy może poświęcić bohaterowi. To nas zbliża, tylko wtedy można zrobić szczery i prawdziwy film  komentowała. Zwiefka zdradziła także, jakie podejście do intymnych zdjęć miała sama bohaterka: – Vika traktowała ten film jako misję, by pokazać innym seniorom, że też miewa trudne momenty. Chciała opowiedzieć swoim starszym rówieśnikom, że też bywa samotna.

Reżyserka zdradziła także proces pracy przy postprodukcji filmu. W montażowni podczas pracy nad sceną na basenie istotną referencją było kino Paola Sorrentino: – Zwłaszcza film Młodość był dla nas cenny. Sorrentino umie w niezwykły sposób portretować stare ciało w sposób piękny, ale bez filtrów. Innymi inspiracjami była estetyka glamour oraz złota era polskich dancingów – zdradziła reżyserka.

A co gdyby to Vika montowała film? – Jedynym zastrzeżeniem Viki było to, że w filmie ma duże zmarszczki i garbaty nos. Żartowała sobie z nas i w pełni nam zaufała. Zaakceptowała też film i jest z niego dumna. Chociaż czasem trudno zaprosić ją na spotkania po pokazach, ma bardzo napięty grafik ze względu na swoje szalone koncerty – zakończyła reżyserka.

 

Filip Grzędowski

 

20.10, czwartek,  14:45
Vika! / Vika!
Reżyseria: Agnieszka Zwiefka
Spotkanie z Agnieszką Zwiefką, reżyserką.
Prowadzenie: dr Kamila Żukowska, Uniwersytet Łódzki.

Organizatorem Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Festiwal realizowany  jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi – Hanny Zdanowskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu i Festiwal Kamera Akcja tworzą sieć współpracy pod nazwą „Łódzki Festiwal Filmowy”.

Partnerem merytorycznym Festiwalu jest Uniwersytet Łódzki.

Patronat honorowy:  Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Patronat Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi, Politechnika Łódzka.

Partnerzy: PGE Dystrybucja, Atlas Sztuki, Monopolis, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, EC1, Łódź Film Commission, MCKB, Exaqua, Zoolek, Today’s, Audionomia, Łódzkie Centrum Wydarzeń, FINA, Biblioteka Miejska w Łodzi, Extreme Emotions, Łódzkie Centrum Filmowe, Toyota Brzezińska, Teatr Komedii Impro w Łodzi, Festiwal Kamera Akcja, Łódzki Festiwal Filmowy.

Patroni medialni: Tygodnik Angora, Radio Łódź, Radio 357, Łódź.pl, Wyborcza.pl, Filmpolski.pl, Raport o Stanie Świata, Spoiler Master, Brzmienie świata z lotu Drozda, K3. Podcast o dobrym życiu, Instytut Spraw Obywatelskich. 

Miejsca festiwalowe: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Think Film, Monopolis, Winni, NieWinni, WspółWinni.

Skip to content