Przejdź do treści

Wydarzenia specjalne

Masterclass Tomasza Patory

Wtorek 17 października / godz. 9.00-12.15 / Muzeum Kinematografii, Strefa Wystaw Czasowych

Jak pracować z obrazem i dźwiękiem, a jak z tekstem? Jak znaleźć bohatera? Jakich błędów unikać? Od czego zacząć? Jakie zagrożenia, a jakie szanse niosą dla dziennikarzy media społecznościowe? Wreszcie, jak być rzetelnym dziennikarzem? Spotkanie z Tomaszem Patorą, z TVN Uwaga!, jednym z najwybitniejszych polskich dziennikarzy śledczych, który opowie o kulisach pracy i odpowie na pytania uczestników.

Panel Ekologia a dokument

Środa 18 października / godz. 10.30-12.00 / Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf

Panel Ekologia a dokument z udziałem: Piotra Biedronia, reżysera filmów dokumentalnych, dyrektora Green Film Festival w Krakowie, Moniki Głowackiej, szefowej Łódź Film Commission, Małgorzaty Prociak, przewodniczącej Sekcji Producentów Filmów Dokumentalnych KIPA.
Prowadzenie: Patrycja Chuszcz, Uniwersytet Łódzki, Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych.

Warsztat dźwiękowy

Czwartek 19 października / godz. 9.15 / Muzeum Kinematografii, kawiarnia
Prowadzenie: Bartosz Panek, dziennikarz radiowy, reporter. Autor setek audycji oraz kilkudziesięciu reportaży i dokumentów. Laureat Prix Italia, jednego z najważniejszych wyróżnień dla twórców radiowych na świecie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Uczestnicy będą mogli wsłuchać się w audiosferę wybranego miejsca Łodzi, zarejestrować ją, a następnie zrealizować krótki obrazek dźwiękowy jako efekt pracy
warsztatowej. W czasie warsztatów będzie można samodzielnie wykonać pracę reportera – od rejestracji, przez montaż, po podzielenie się rezultatem z odbiorcami.

Łódzki Festiwal Filmowy

Czwartek 19 października / godz. 17.30-18.45 / Muzeum Kinematografii, Sala jadalna
Panel dyskusyjny z udziałem: Piotra Dzięcioła, prezesa Opus Filmu, Milenii Fiedler, Rektorki Szkoły Filmowej w Łodzi, Jacka Grudnia, dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi, Ewy Puszczyńskiej, prezeski Extreme Emotions.
Prowadzenie: dr Emil Sowiński, Uniwersytet Łódzki.

Osobny festiwal czy sieć współpracy? Z Łodzi rodem czy z importu? W tym samym miesiącu czy w różnych terminach? Jak finansować? Jak promować? Gdzie organizować? Jakich imprez filmowych potrzebuje Łódź – Miasto Filmu UNESCO? Zapraszamy do udziału przedstawicieli łódzkiego środowiska filmowego.

Łódzkie reportaże Moniki Meleń

Piątek 20 października / godz. 9.00 / Muzeum Kinematografii, Strefa Wystaw Czasowych
Spotkanie z Moniką Meleń, reżyserką oraz bohaterami reportaży.
Prowadzenie: Anna Michalska, Muzeum Kinematografii

Jestem Janek / My Name Is Janek

Reżyseria: Monika Meleń
Zdjęcia: Krzysztof Jeziorski
Montaż: Łukasz Szymański
Produkcja: TVP
2023
Czas: 12’

Janek jest autystykiem. I społecznikiem, który działa na rzecz społeczności, a postawą udowadnia, że potrafi żyć pięknie i zmieniać świat na lepsze.

Niezastąpieni / The Irreplaceables

Reżyseria: Monika Meleń
Zdjęcia: Krzysztof Jeziorski
Montaż: Łukasz Szymański
Produkcja: TVP
2023
Czas: 12’

Marcin – przewodnik pracujący w Muzeum Kinematografii i jego żona Ola nie tylko mocno kochają siebie,
ale też miłością obdarowują dzieci z problemami.

Pięknie żyć / A Beautiful Life

Reżyseria: Monika Meleń
Zdjęcia: Krzysztof Jeziorski
Montaż: Łukasz Szymański
Produkcja: TVP
2023
Czas: 12’

Historia Ani Płoszyńskiej – pięknej kobiety, która kilka lat temu uległa wypadkowi. Dziś zdobywa medale w pływaniu na Igrzyskach paralimpijskch, ma wymarzoną pracę, znalazła miłość i zdobyła koronę wicemiss świata na wózku.

Łódzkie lęki

Piątek 20 października / godz. 18.00 / Muzeum Kinematografii, Strefa Wystaw Czasowych
Uczestnicy: Marcin Dymiter, pionier nagrań terenowych w Polsce, Kamila Litman, reporterka Radia Łodź, Kasia Michalak, reporterka Radia Lublin.
Prowadzenie: Joanna Bachura-Wojtasik, Magdalena Świerczyńska-Dolot

Rozmowa o sonosferze Łodzi dawnej i obecnej, połączona z prezentacją fragmentów reportaży audio zrealizowanych w Polskim Radiu Łódź od 1959 roku.
Uczestnicy spotkania postarają się wykazać, że opowieść dźwiękowa może w unikalny sposób „ukazywać” te obszary, gdzie obraz filmowy byłby niewystarczający albo zbyt dosłowny. A przy okazji porozmawiają o zagrożeniach z jakimi musieli się borykać dziennikarze radiowi.

Poznaj i posłuchaj reportaże archiwalne

Przejazdem przez Łódź
Słuchowisko dokumentalne, które powstało tuż po wyzwoleniu. Fragmenty wierszy czytają Władysław Broniewski i Zofia Nałkowska. Autorem jest Zbigniew Wojciechowski. Audycja powstała w 1973 roku.

Pociąg do Warszawy
Reportaż o łodzianach dojeżdżających codziennie do pracy w Warszawie. Wśród nich są inżynierowie, lekarze, dziennikarze, prawnicy, psycholodzy. Najbardziej wytrwali żyją w ten sposób od 12 lat. Mówią o sobie, że mają „pociąg” czyli skłonność do Warszawy. Jednak opinie o takim stylu życia bywają różne. Niektórym wydaje się, że coś tracą. Najczęściej brak im czasu dla rodziny. Reportaż otrzymał nagrodę im. Józefa Kuśmierka w konkursie „Polska i Świat 2002”. Autorką jest Roma Leszczyńska.

Nauczycielka
Bohaterką reportażu Barbary Wiśniewskiej jest Aleksandra Więckiewicz łodzianka, która uczyła języka polskiego w Kazachstanie

Spowiedź
Reportaż Przemysława Witkowskiego o procederze uśmiercania chorych przez załogi karetek pogotowia ratunkowego w Łodzi, dla zysków od zakładów pogrzebowych. Reportaż powstał w 2002 roku podczas afery w łódzkim pogotowiu zwanej „aferą łowców skór”.

Kamienne schody
Reportaż poruszający problem alkoholizmu na przykładzie ulicy Kamiennej, po której autorka Barbara Wiśniewska spaceruje z dzielnicowym.

Pomyłka
Reportaż z 2004 roku, kiedy to policja wezwana na osiedle studencki przy ul. Lumumby w Łodzi użyła broni by uspokoić bandytów i pseudokibiców, którzy pojawili się na osiedlu studenckim bijąc wszystkich dookoła. Niektóre pociski okazały się ostre, nie gumowe. 19-letniego Damiana pocisk trafił w brzuch, chłopak zmarł. Także 23-letniej Moniki, postrzelonej w głowę, nie udało się uratować. Wszyscy zadają sobie pytanie: kto jest winien tragedii.? Nie ma wątpliwości, że policjanci popełnili niewybaczalny błąd.

Niech między nami nie będzie imion nienawiści
Reportaż z 1991 roku poruszający problem antysemityzmu. Autorką jest Joanna Sikorzanka.

Limanka na koniec wieku
Reportaż z 1999 roku autorstwa Joanny Sikorzanki. Obraz łódzkiej dzielnicy Bałuty, a przede wszystkim ulicy Limanowskiego. Opowieść o ulicy i jej mieszkańcach, o tym jak było dawniej i jest pod koniec XX wieku, o zmianie obyczajów. Reportaż otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „Polska i świat 2000” w kategorii reportażu poszukującego.

Nemezis dziejowa
Reportaż Jana Targowskiego oparty na archiwalnych nagraniach z września 1939 roku nagranych w Łodzi.

Partner wydarzenia:

Laureat Grand Prix

Niedziela 22 października / godz. 19.00 / Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf

Projekcja filmu nagrodzonego Białą Kobrą w Konkursie
Filmów Dokumentalnych 33. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Skip to content