Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Bezmiar” (2022) oraz spotkanie z Aleksandą Dulas i Robertem Milczarkiem

Gośćmi DKF-u Człowiek w Zagrożeniu była edukatorka seksualna i terapeutka traumy Aleksandra Dulas ze  Spunk Fundacja Nowoczesnej Edukacji oraz psycholog Robert Milczarek z Seansu Psychologicznego

– Mam dużo pacjentów takich jak Andrea. (…) Marzą oni o tym, że kiedyś będą mogli być w tej swojej roli, płci – powiedziała edukatorka seksualna Aleksandra Dulas (Spunk Fundacja Nowoczesnej Edukacji) po seansie filmu Bezmiar (2022) w reż. Emanuele Crialese w ramach kwietniowego DKF-u Człowiek w Zagrożeniu.

Bezmiar to film z wątkami autobiograficznymi, który opowiada historię Adri’ego, transpłciowego chłopca próbującego odnaleźć się w świecie pełnym oczekiwań i zasad. Emanuele Crialese opowiada w nim historię własnego życia we Włoszech w latach 70., poruszając nie tylko temat własnej tranzycji, ale także życia rodzinnego.

Urzekło mnie to, że ta historia jest prawdziwa, że wiemy, w jakim miejscu Emanuele Crailese jest teraz. To pokazuje, że każda trudna droga jest do przejścia – dodała Aleksandra Dulas. 

Podczas dyskusji głównym tematem obok rozważań o tożsamości było życie rodzinne i jego wpływ na każdego z jej członków. Szczególne emocje wzbudziła postać matki, grana przez Penélope Cruz, która wbrew wszystkiemu starała się okazywać swoim dzieciom jak najwięcej miłości, często poprzez zabawę. Oczywiście, że ta zabawa jest też rodzajem ucieczki, próbą znalezienia przestrzeni wolności, ucieczką od bezmiaru potrzasku – skomentował Robert Milczarek, psycholog z Seansu Psychologiczny.

Zobacz fragment spotkania z Robertem Milczarkiem i Aleksandrą Dulas:

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Bezmiar” (2022) oraz spotkanie z Aleksandą Dulas i Robertem Milczarkiem.

Muzeum Kinematografii w Łodzi
12 kwietnia 2023

fot. Mikołaj Zacharow

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.

Skip to content