Współpraca Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu oraz Festiwalu Kamera Akcja to początek sieci nazwanej Łódzkim Festiwalem Filmowym. Synergia jest jednak dopiero początkiem – potrzebny jest wieloletni plan rozwoju obu wydarzeń, który będzie powiązany z większym finansowaniem z budżetu miasta.
W Muzeum Kinematografii podczas 33. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu odbył się panel dyskusyjny poświęcony Łódzkiemu Festiwalowi Filmowego. Przypomnijmy, od tego roku Człowiek w Zagrożeniu połączył siły z Festiwalem Kamera Akcja, tworząc sieć współpracy.
Na początku spotkania dyrektorzy łódzkich festiwali filmowych przybliżyli z praktycznej strony sposób współpracy oraz opowiedzieli o trudnościach, na jakie napotykają w tworzeniu sieci pod nazwą Łódzki Festiwal Filmowy. Jakub Wiewiórski, dyrektor Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, podkreślił, że dokonana synergia ma za zadanie przyciągać mieszkańców Łodzi do kina oraz kinomanów do miasta. Przemysław Glajzner, dyrektor Festiwalu Kamera Akcja: – W marcu powołaliśmy sieć współpracy dwóch niezależnych podmiotów, by wydobywać potencjał z festiwali. Chodzi o niezależność, ale też wzajemną pomoc i uzupełnianie się. To nie tylko podążanie za światowym trendem współpracy między festiwalami filmowymi, ale pragnienie, by za naszymi działaniami szły decyzje samorządowe. W tym roku w programie oraz w promocji obu festiwali widać ewidentny wpływ takiej współpracy . Dyrektorzy wspólnie podkreślili autonomiczny charakter obu wydarzeń.
Potrzebujemy miejsca do rozmowy o filmie
Potrzeba materialnego wsparcia
Kto zapłaci portierowi?
Prof. Milenia Fiedler przybliżyła problemy organizacyjne z jakimi zmaga się FKA. – Co roku toczymy kilkugodzinne rozmowy kto zapłaci dwa tysiące za nadgodziny portiera. W subwencji dla Szkoły nie mamy środków na festiwal, w który chętnie byśmy się angażowali. Cenimy Kamerę Akcję za własną tożsamość związaną z krytyką filmową, dlatego też szkoda, że festiwal odbywa się niemal partyzancko. By zrealizować koncepcję Łódzkiego Festiwalu Filmowego potrzebna jest kilkuletnia perspektywa oraz inwestycja. Tego nie da się zrobić siłą woli – podkreślała rektor Szkoły Filmowej. Ewa Puszczyńska zgodziła się z prof. Fiedler: – Potrzeba trzyletniego planu rozwoju, na który odpowiedzią będzie finansowanie Łódzkiego Festiwalu Filmowego z budżetu miasta na poziomie pozwalającym na rozwój.
Filip Grzędowski
19.10, czwartek, 17:00
Panel dyskusyjny: Łódzki Festiwal Filmowy: Milenia Fiedler, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi, Jacek Grudzień, dyrektor Wydziału Kultury Miasta Łodzi, Ewa Puszczyńska, prezeska Extreme Emotions, Piotr Dzięcioł, prezes Opus Film.
Prowadzenie: dr Emil Sowiński, Uniwersytet Łódzki.
Organizatorem Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Festiwal realizowany jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi – Hanny Zdanowskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu i Festiwal Kamera Akcja tworzą sieć współpracy pod nazwą „Łódzki Festiwal Filmowy”.
Partnerem merytorycznym Festiwalu jest Uniwersytet Łódzki.
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Patronat Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi, Politechnika Łódzka.
Partnerzy: PGE Dystrybucja, Atlas Sztuki, Monopolis, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, EC1, Łódź Film Commission, MCKB, Exaqua, Zoolek, Today’s, Audionomia, Łódzkie Centrum Wydarzeń, FINA, Biblioteka Miejska w Łodzi, Extreme Emotions, Łódzkie Centrum Filmowe, Toyota Brzezińska, Teatr Komedii Impro w Łodzi, Festiwal Kamera Akcja, Łódzki Festiwal Filmowy.
Patroni medialni: Tygodnik Angora, Radio Łódź, Radio 357, Łódź.pl, Wyborcza.pl, Filmpolski.pl, Raport o Stanie Świata, Spoiler Master, Brzmienie świata z lotu Drozda, K3. Podcast o dobrym życiu, Instytut Spraw Obywatelskich.
Miejsca festiwalowe: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Think Film, Monopolis, Winni, NieWinni, WspółWinni.