Przejdź do treści
Home » News » DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Most” (2022) oraz spotkanie z reżyserką Izumi Yoshidą

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Most” (2022) oraz spotkanie z reżyserką Izumi Yoshidą

— Nie bez powodu ten film został wybrany na grudniowe spotkanie DKF-u. To historia, w której wszyscy możemy się ogrzać powiedziała prowadząca spotkanie prof. Monika Talarczyk po projekcji animowanego filmu „Most” w reżyserii Izumi Yoshidy.

Chciałam przybliżyć tę historię osobom, które jej nie znają. Historię polskich dzieci osieroconych sto lat temu na Syberii przez zawirowania historyczne, głównie rewolucję październikową. Najważniejszą rolę w ewakuacji dzieci syberyjskich odegrała Japonia, w szczególności Japoński Czerwony Krzyż, która jako jedyna odpowiedziała na prośbę Anny Bielkiewicz o pomoc w transporcie dzieci wyjaśniła reżyserka.

Według hipotezy Teruo Matsumoto japońskiego dziennikarza i badacza historii dzieci syberyjskich pozytywny stosunek Polaków do Japonii oraz określenie jej mianem kraju kwitnącej wiśni zawdzięczamy ocalałym dzieciom, które po powrocie do ojczyzny krzewiły miłość do Japonii. Ten film w dobie wojen, które są blisko, ma wymiar uniwersalny. Zależało mi, żeby był taką kropelką nadziei dodała.

Podczas spotkania reżyserka została zapytana m.in. o odbiór filmu w Japonii:  Japończycy podziwiali scenografię i kostiumy. Byli zaskoczeni, że wszystko było tworzone w Polsce. Prototypy do lalek wyszły spod rąk Ewy Maliszewskiej i Sylwii Nowak, które robiły lalki do oscarowego „Piotrusia i Wilka”. Wśród poruszonych tematów nie zabrakło również wątku różnic kulturowych między Japonią a Polską.

Izumi aktualnie pracuje nad serialem rysunkowym. Trzymamy kciuki!

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Most” (2022) oraz spotkanie z reżyserką Izumi Yoshidą
Prowadzenie: prof. Monika Talarczyk

Muzeum Kinematografii w Łodzi

14 grudnia 2023

fot. Mikołaj Zacharow

logo POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.

Skip to content